ترک گل

ترک گل

دشمن‌ترین نوع دشمنان برای انسان‌ها، خودشان هستند. چرا که به راحتی می‌توانند نعمت‌های خدا را به مضرترین چیزها تبدیل کنند و تیشه بر ریشه خود بزنند. برای مثال می‌توان به مصرف گل اشاره کرد. با توجه به بالارفتن آمار مصرف گل در کشور، ترک گل، پیشگیری در مصرف گل و ترک گل، مورد توجه عموم قرار گرفته است. ترک گلمهم نیست که شما هنوز در ابتدای راه قرار داشته باشید یا رهی طولانی را در مصرف گل طی کرده باشید. هیچ وقت دیر نیست. با آشنایی با مضرات و خطرات این ماده اعتیادآور، باید هر چه سریع‌تر اقدام به ترک گل کنید. برای ترک گل، ابتدا باید اطلاعات خود را در زمینه مصرف گل بالا ببرید. خیلی از افراد با وجود مصرف‌کننده بودن، اطلاعات کافی درباره ماده مصرفی خود ندارند. ما در این مقاله از کمپتو با شما همراه شدیم تا همه‌چیز را درباره مصرف گل و ترک گل در اختیارتان قرار دهیم. اگر شما هم در این زمینه نیاز به کمک دارید، تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

گل چیست؟

گل یکی از مشتقات ماری جواناست و از برخی قسمت‌های گیاه شاهدانه به دست می‌آِید. بله گیاه شاهدانه با آن ظاهر زیبا و خواص فراوانانش، می‌تواند هم درد باشد و هم درمان. متاسفانه امروزه از آن تنها برای تولید درد استفاده می‌شود. امروزه از این گیاه، عمدتا برای تولید مواد اعتیادآور استفاده می‌کنند. مواد اعتیادآوری که خیلی از افراد را به نابودی کشانده است و این افراد باید برای ترک گل اقدام کنند. اقدامی که ممکن است بعد از گذشت مدتی از مصرف مواد، دیگر آسان نباشد.

احتمالا شما هم قبل از شروع به مصرف، از فواید مصرف گل شنیده‌اید و حرف‌های کسانی که ادعا داشتند که مصرف گل اعتیادآور نیست را باور کرده‌اید. احتمالا با خود فکر کرده‌اید که قرار نیست حشیش مصرف کنید! شما فقط دارید گل مصرف می‌کنید و اصلا جای نگرانی ندارد. یا اینکه با فکر کرده‌اید، تنها یک بار مصرف می‌کنم و ترک گل بعد از یک بار مصرف، سخت نیست.

متاسفانه خیلی از افراد با همین خیالات تن به مصرف گل می‌دهند. و جای تاسف دارد که این تبلیغات، کاملا عکس حقیقت‌اند. چرا که میزان توهم‌زایی و اعتیاد به مصرف گل، از حشیش نیز بیشتر است. اعتیاد شما به مصرف گل، ممکن است تنها با یک بار مصرف شروع شده باشد. آیا می‌دانید چگونه یک بار مصرف گل، توانسته شما را به اعتیاد دچار کند؟

زمانی که گل مصرف می‌شود و به بدن فرد داخل می‌شود، مستقیما روی عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد. در مغز انسان‌ها قسمتی وجود دارد که مسئولیت ایجاد آرامش را برعهده دارد. متاسفانه گل، به طور مستقیم همان قسمت را نشانه می‌گیرد. با همان مصرف اولیه، این قسمت از مغز غیرفعال می‌شود و تاثیر گل جایگزین آن خواهد شد. زمانی که تاثیر ظاهرا خوشایند گل بعد از چند ساعت از بین برود، آرامش بدن شما نیز از بین خواهد رفت و متاسفانه قسمت آرامش‌بخشی مغز شما نیز، دیگر نمی‌تواند جوابگوی ناآرامی شما باشد. چرا که با مصرف گل، این قسمت را غیرفعال کرده‌اید. در نتیجه شما برای کسب آرامش، تمایل شدیدی به مصرف گل پیدا می‌کنید. آرامش جسمی و ذهنی خود را قبل از مصرف گل فراموش کرده و آن را وابسته به مصرف گل می‌دانید و دیگر نمی‌توانید برای ترک گل اقدام کنید. بله! گل دقیقا به همین بی‌رحمی است!

رتبه مصرف گل در کشور

در کشور ما ایران رتبه مصرف تریاک، از دیگر مواد مخدر بالاتر است و به عنوان اولین ماده مصرفی کشور معرفی شده است. در سال‌های گذشته مصرف شیشه، رتبه دوم را به خود اختصاص داد. اما با توجه دلایلی جوانانی که تمایل به مصرف مواد داشتند، به سمت مصرف گل کشیده شدند بدون اینکه به فکر سختی‌های ترک گل باشند. از جمله عوامل موثر در تغییر این رتبه‌بندی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با توجه به فعالیت‌های موثر نیروی انتظامی و سازمان مبارزه با مواد مخدر، دسترسی به شیشه برای خیلی از افراد مشکل شد. مخصوصا کسی که در ابتدای راه اعتیاد قرار داشت، دسترسی آسان به مصرف گل را به دسترسی سخت به مصرف شیشه ترجیح داد و اعتیاد خود را از این ماده شروع کرد.
 • بالارفتن اطلاعات مردن درباره شیشه: در ابتدا، برای مصرف شیشه نیز تبلیغاتی نادرست مانند عدم اعتیادآور بودن این ماده انجام می‌شد. با گذشت زمان و اثبات نادرستی این تبلیغات، اطلاعات مردم از مصرف شیشه بالا رفت و کمتر به سمت مصرف آن رفتند.
 • تبلغات مختلف درباره اثرات خوشایند مصرف گل: تبلیغات مختلفی در رابطه با اثرات خوشایند مصرف گل بوجود آمد. گرچه مصرف گل، برای مدتی کوتاهی بعد از مصرف به فرد احساس سرخوشی می‌دهد، اما در طولانی مدت، جوابگوی نیاز فرد نیست و فرد که آرامش طبیعی مغز خود را نیز از دست داده است، به سمت دیگر مواد مخدر کشیده می‌شود.
 • افزایش مصرف جهانی: نه تنها در ایران، بلکه در کل جهان مصرف ماری جوانا و مشتقات آن مانند گل، افزایش پیدا کرد و در برخی ایالات آمریکا، مصرف آن مجاز شد. مجاز کردن مصرف این ماده، به خاطر عدم اعیتا‌آور بودن یا عدم آسیب آن نبود! درست یا نادرست، مصرف این ماده در این کشورها، تنها در شرایط خاصی و صرفا برای کنترل اوضاع مجاز شد. اما این موضوع در کشور ما جور دیگری برداشت شد و جوانان با خود فکر کردند، وقتی برای آن طرف آبی‌ها ضرر ندارد، برای ما هم ضرر ندارد.
 • تصور این که این ماده اعتیادآور نیست: متاسفانه، خیلی از افرادی که به مصرف گل اعتیاد پیدا کردند، اصلا نمی‌خواستند مواد مخدر مصرف کنند و بعضا از مصرف مواد مخدر نیز متنفر بودند. اما با توجه به تبلیغات نادرست در رابطه با عدم اعتیادآور بودن گل، و با خیال اینکه گل جزو مواد مخدر نیست، یک بار مصرف گل را تجربه کردند و سپس معتاد مصرف گل شدند.
 • مصرف آسان: شاید به سختی بتوان یک فرد سیگاری را با فردی که گل مصرف می‌کند از هم تشخیص داد. مصرف گل به راحتی مصرف کردن سیگار است و فردی که بخواهد، به راحتی در خیابان نیز می‌تواند به مصرف آن بپردازد. در نتیجه مصرف آسان آن نیز دلیلی است برای افزایش مصرف!

امروزه رتبه دوم مصرف مواد کشور، در اختیار گل است و مصرف گل، به عنوان دومین مصرف شایع در کشور معرفی شده است.

رتبه مصرف گل در کشور

این نکته رضایت خیلی از افراد را در پی داشته است. دلیل رضایت آن‌ها این است که عوارض مصرف گل، تنها عوارض روانی است ولی شیشه عوارض جسمی و روحی را در پی داشت. گرچه این ادعا بی‌مورد نیست. اما به دلایل زیر این تغییر جایگاه ممکن است خطرناک‌تر باشد:

 • سن مصرف گل در جوانان و نوجوانان، پایین‌تر از سن مصرف شیشه است و مصرف گل، به راحتی در بین دبیرستانی‌ها و سنین پایین‌تر رایج است.
 • اعتیاد روانی گل، نسبت به اعتیاد روانی به دیگر مواد مخدر شدیدتر است. همین مسئله ترک گل را بسیار سخت خواهد کرد. به طوری که برخی از متخصصین ادعا دارند، ترک گل به صورت کامل امکان‌پذیر نیست و آثار مصرف گل، ممکن است بعد از ترک گل نیز از بین نرود.
 • اگر مصرف گل به درازا بکشد، اعتیاد جسمی نیز خود را نشان خواهد داد و عوارض جسمی مصرف گل نیز پیدا می‌شوند.
 • گل، راه ورود به دیگر مواد مخدر است. مسلما کسی که به مصرف گل اعتیاد پیدا کند، وارد عرصه دیگر مواد نیز خواهد شد. مصرف گل، آثاری بر روان افراد دارد که تمایل آن‌ها را برای مصرف و تجربه دیگر مواد مخدر افزایش می‌دهد.

در نتیجه نمی‌توان با خوش‌خیالی به این قضیه نگاه کرد. اقدامات گسترده‌ای باید انجام شود و از مصرف گل در بین جوانان و نوجوانان پیشگیری به عمل بیاید. ترک گل، یکی از اقدامات مهمی است که باید به طور تخصصی‌تری مورد بررسی قرار داده شود. جای امید است که نادرستی تبلیغات درباره مصرف گل مانند تبلیغات نادرست درباره مصرف شیشه بر همگان عیان شده  و دست سودجویان از جان جوانان ایرانی کوتاه شود.

علت شیوع مصرف گل

علت شیوع مصرف گل، می‌تواند همان عواملی باشد که در قسمت قبل برای علت جایگزین شدن گل به عنوان دومین ماده مصرفی کشور بیان کردیم. احتمالا توضیح دوباره موارد بالا، خارج از حوصله است. در این قسمت نتها به ذکر عناوین مطالب تکراری خواهیم پرداخت و هرجا که نیاز به توضیح کامل‌تر بود، توضیحات را ارائه می‌دهیم.

از جمله دلایل شیوع مصرف گل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دسترسی آسان
 • قیمت مناسب
 • روش مصرف آسان
 • تبلیغات نادرست در زمینه گل
 • باور بر عدم آعتیادآور بودن آن
 • عدم آشنایی خانواده‌ها با این نوع از مواد مخدر
 • فرار از مشکلات اجتماعی
 • همنشینی با دوستان نامناسب
 • تغییر الگوهای مناسب ذهنی در ذهن نوجوانان و جوانان
 • ایده‌ال گراییعلت شیوع مصرف گل

رفتار و تفکرات و الگوهای ذهنی جوانان و نوجوانان ما همواره در حال تغییر است و در بین قشری از جوانان و نوجوانان، این تغییرات کاملا منفی‌اند. نوجوانان دوست دارند متفاوت باشند و خیلی زود بزرگ شوند. وقتی در بین هم سن و سالان خود قرار می‌گیرند، تمایل دارند این موارد را طوری به دیگران اثبات کنند. شاید یکی از این راه‌ها گرایش به مواد مخدر و مصرف گل باشد. اگر شما هم از مصرف‌کنندگان گل هستید، بهتر است کمی در افکار خود تغییر ایجاد کند، شاید بهترین گزینه برای بزرگ شدن و متفاوت بودن، ترک گل باشد. چرا این گونه خود را برای خودتان و دیگران به اثبات نمی‌رسانید؟

عوارض مصرف گل

عوارض مصرف گل را می‌توان به دو دسته عوارض کوتاه‌مدت و بلند مدت تقسیم کرد. یکی از اقداماتی که برای ترک گل مورد نیاز است، بالابردن اطلاعات از مصرف گل است. خیلی از افراد با وجود مصرف کننده بودن، از عوارض مصرف گل بی‌اطلاعند و نمی‌دانند که مشکلات روحی و جسمی‌شان به مصرف گل مرتبط است. بالا بردن اطلاعات در زمینه عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدت مصرف گل، تلنگر خوبی برای ترک گل است.

از جمله عوارض کوتاه مدت گل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اضطراب شدید و دائمی
 • دچار شدن به بی‌قراری
 • عدم احساس آرامش
 • تپش قلب
 • احساس تشنگی و تپش قلب شدید
 • تخریب حافظه کوتاه مدت و بلند مدت
 • افسردگی
 • انزوا و دور شدن از اجتماع
 • هذیان گویی
 • توهم شنیداری و دیداری
 • خنده‌های بدون دلیل
 • قرمز شدن سفیدی چشم
 • ایجاد اختلال در تشخیص واقعیات
 • از بین رفتن تعادل

اگر مصرف گل به صورت طولانی مدت ادامه یابد، ممکن است مشکلاتی از قبلی از دست رفتن حافظه و جنون و اختلالات رفتاری به صورت شدید پیش بیاید.

اعتیاد جسمی و روانی در مصرف گل

اعتیاد در بدن، خود را به دو طریق نشان می‌دهد:

 • اعتیاد جسمی
 • اعتیاد روانی

برای بررسی اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی باید ابتدا اعتیاد را تعریف کنیم. اعتیاد به انجام کار یا رفتاری می‌گویند که در ما وابستگی ایجاد کند و به انجام آن عادت کنیم و در صورتی که آن را در زمان مشخصی انجام ندهیم، با مشکل روبه‌رو شویم. این وابستگی ممکن است وابستگی جسمی یا وابستگی روحی باشد.

اگر جسم ما به استفاده از موادی اعتیاد پیدا کند، در صورت عدم مصرف جسم با مشکل روبرو می‌شود و همین مشکلات جسمی، فرد معتاد را برای استفاده مجدد ترغیب می‌کند. به این نوع از اعتیاد، اعتیاد جسمی می‌گویند.

اگر روح ما به استفاده از موادی اعتیاد پیدا کند، در صورت عدم مصرف، روح با مشکل روبه‌رو می‌شود و همین مشکلات روحی است که فرد را برای استفاده دوباره از مواد مصرفی تشویق و ترغیب می‌کند. اگر روح ما به مصرف مواد عادت کرده باشد، به آن اعتیاد روحی و روانی می‌گویند.

اعتیاد جسمی و روانی در مصرف گل

تمامی مواد مصرفی اعتیادآور هم اعتیاد روانی به همراه دارند و هم اعتیاد جسمی. فقط ممکن است نسبت آن‎ها در انواع مختلف، متفاوت باشد. مصرف گل بیشتر اعتیاد روحی و روانی به همراه دارد. به این معنی که روح و روان ما را به خود وابسته می‌کند. اما تجربه ثابت کرده است که مصرف طولانی مدت گل نیز اعتیاد جسمی به همراه دارد. شاید جالب باشد که بدانید، درمان اعتیاد روحی، نیاز به تخصص بیشتری دارد و درمان اگر به صورت تخصصی انجام نشود، موفقیت‌آمیز نخواهد بود. یکی از دلایلی که افراد مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد، بعد از درمان دوباره به منجلاب اعتیاد دچار می‌شوند این است که در بیشتر مراکز، تنها به درمان اعتیاد جسمی پرداخته می‌شود و درمان اعتیاد روانی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. در نتیجه بعد از ترخیص، روح و روان کار خود را انجام داده و فرد را به مصرف مواد سوق می‌دهند.

آیا ترک گل امکان‌پذیر است؟

هر اعتیادی را می‌توان ترک کرد. ترک گل نیز امکان‌پذیر است. خیلی از افراد عقیده دارند که ترک گل غیرممکن است. گرچه دلایل آن‌ها برای این ادعا دور از واقعیت نیست، اما به این صورت نیز نیست که ترک گل به طور کلی غیرقابل انجام باشد.

شاید اگر در ابتدای راه قرار داشته باشید و چند بار بیشتر مصرف گل را تجربه نکرده باشید، بتوانید به تنهایی و با چند اقدام مصرف آن را کنار بگذارید، اما این کار همیشه و بوسیله همه‌ی افراد قابل انجام نیست. ترک گل باید زیر نظر یک گروه کاملا تخصصی انجام شود. یک گروه که شامل روانشناس، روانپزشک و پزشک باشد.

شاید بخواهید در ابتدا خودتان ترک گل را امتحان کنید. برای این کار چند اقدام انجام دهید:

 • کنترل افکار
 • از بین بردن لوازم مصرف گل
 • دور شدن از شرایطی که شما را ترغیب به مصرف مجدد کند.

توجه داشته باشید که ترک گل به تنهایی کار هر کسی نیست و شاید کمی غیرقابل باور باشد که بشنویم، کسی توانسته باشد به تنهایی برای همیشه از گل دور شده باشد. پس اگر به تنهایی موفق به ترک این ماده اعتیادآور نشدید، ناامید نشوید. بهتر است با مراجعه به یک مرکز ترک اعتیاد گل، شانس خود را برای ترک بالا ببرید.

روش موثر برای ترک گل

متخصصین روش‌های مختلفی را برای ترک گل پیشنهاد می‌کنند که این روش‌ها با توجه به سطح اعتیاد و میزان مصرف فرد، سن و شرایط روحی و روانی فرد ممکن است متفاوت باشد. دو روش موثر در ترک گل که ممکن است موفق عمل کند، مشاوره درمانی و دارودرمانی است.

عوارض ترک گل

ترک هر مواد مخدری عوارض مخصوص به خود را دارد. اگر روش درستی برای ترک استفاده شود، این عوارض خیلی کوتاه خواهند بود. در رابطه با ترک گل نیز این قضیه صادق است. البته چیزی که به عوارض ترک اعتیاد شناخته شده است، همان عوارض مصرف است که بعد از ترک نیز خود را نشان می‌دهند و درمان آن‌ها به درازا می‌کشد. عوارض ترک اعتیاد، همان عوارضی هستند که مواد به دست فرد معتاد نرسد نیز آن‌ها را تجربه می‌کند. پس نمی‌توان به آن عوارض ترک اعتیاد گفت. در مصرف گل نیز ماجرا از همین قرار است. اگر مصرف گل را قطع کنید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • بی‌قرار شدن
 • جمع شدن خلط و آب دهان در دهان و مجراهای تنفسی
 • سردرد
 • دل درد
 • تهوع
 • اختلالات و نوسان‌های خلقی
 • پرخاشگری
 • بی‌خوابی
 • سرفه
 • احساس افسردگیعوارض ترک گل

همانطور که گفیتم، اعتیاد روانی مصرف گل نسبت به اعتیاد جسمی مصرف آن بیشتر است. از این رو عوارض جسمی ترک گل نیز خیلی پایدار نیستند و به سرعت دو الی سه هفته از بین خواهند رفت. اما عوارض روانی آن نیاز به درمان بیشتری دارند. درمان افسردگی و اضطراب و بی‌قراری و اختلالات حافظه، تنها زیر نظر یک متخصص و روان‌درمان در مدتی طولانی‌تر امکان‌پذیر است.

به این نکته توجه داشته باشید که هر چه سطح اعتیاد گل بالاتر باشد، این عوارض مصرف گل و همچنین عوارض ترک گل، شدیدتر می‌شوند. هر چه زودتر خود را از شر مصرف گل رها کنید و برای ترک گل اقدام کنید، یک قدم به سلامتی گذشته‌تان نزدیک‌تر خواهید شد.

خطرات عدم ترک گل

برخی از ترس سختی ترک گل هیچ اقدامی برای ترک گل نمی‌کنند. به این نکته توجه داشته باشید که مصرف گل، خطرات متعددی را به همراه دارد. اگر خود شما یا یکی از نزدیکانتان به مصرف گل گرایش دارید و به آن اعتیاد پیدا کرده‌اید، ساده با این موضوع کنار نیایید و به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • هر چه مدت و سطح اعتیاد گل بیشتر بشود، عوارض مصرف ماندگارتر خواهند شد و ترک گل سخت‌تر خواهد شد. حتی ممکن است عوارض مصرف، بعد از ترک نیز از بین نروند. عوارضی که آن‌ها را به عنوان عوارض ترک گل می‌شناسند.
 • مصرف گل می‌تواند موجب رفتارهای خطرناکی باشد که جان فرد و اطرافیان او را به خاطر بیاندازد.
 • مصرف گل، دری است برای مصرف انواع مواد مخدر. اگر کسی به مصرف گل اعتیاد پیدا کند و به ترک گل اقدام نکند، مسلما به دیگر مواد مخدر نیز تمایل پیدا خواهد کرد.

در نتیجه عدم اقدام برای ترک می‌تواند زندگی فرد را به سوی تباهی بکشاند.

تاثیر خانواده در ترک گل

از آنجا که سن مصرف گل خیلی پایین آمده‌است، باید بیشتر به تاثیر خانواده مصرف گل و ترک گل توجه داشت. خانواده باید به صورت کامل فرد را مورد همایت قرار دهد و نسبت به ترک گل، بی‌توجه نباشد. از سوی دیگر، این اقدامات باید بدون هر گونه تحقیر و تهدید و رفتار پرخاشگرانه باشد. اگر فردی از اعضای خانواده شما به مصرف گل اعتیاد پیدا کرده ممکن است عکس‌العمل‌های متفاوتی از خود نشان دهید. بهترین کار برای حفظ ارزش‌های خانوادگی‌تان این است که بدون هیچ اقدامی، به یک مشاور مراجعه کنید و عکس‌العملتان را نسبت به این اعتیاد، به درستی تنظیم کنید. هیچ وقت، در مقابل اعتیاد به مصرف گل نزدیکان خود بی‌توجه نباشید! آن‌ها به کمک شما نیاز دارند.

کمپ ترک گل

مراکز کمپ ترک اعتیاد زیادی ادعا دارند که در مرکزشان خدمات ترک گل نیز ارائه می‌شود. اما نباید به هر مرکز یا کلینیکی اعتماد کرد. کمپ ترک اعتیا گل، باید کادر درمانی متخصص در این زمینه را دارا باشد. از جمله کادر درمانی مورد نیاز برای ترک گل، می‌توان به پزشک، روانپزشک و روانشناس و روان پرستار اشاره کرد. وجود این عزیزان در کنار شما، برای درمان اعتیاد به مصرف گل، لازم و حیاتی است.

روش درمانی در ترک گل بسیار مهم است و روش درمانی‌ای که برای شما استفاده می‌شود، باید با توجه به شرایط روحی و جسمی شما انتخاب شود. روش درمانی‌ای که توسط کادر مجرب درمانی ترک گل انتخاب شود، بهترین نتیجه را خواهد داد.

انتخاب کمپ ترک گل

برای اقدام به ترک گل، می‌توانید به مراکز معتبر ترک اعتیاد گل، مراجعه کنید. ما در کمپتو با در اختیار داشتن اطلاعات و آمار مراکز معتبر ترک اعتیاد، می‌توانیم به شما در انتخاب مرکز مناسب کمک کنیم. برای مشاوره و اطلاع از هزینه‌ کمپ ترک اعتیاد با شماره‌های داخل سایت تماس بگیرید.

[تعداد: 1    میانگین: 1/5]

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button