ترک شیشه

ترک شیشه

تا چند سال پیش، نام شیشه زیاد به گوشمان آشنا نبود. از همان سال‌هایی می‌گویم که شیشه تازه در دسترس ایرانی‌ها قرار گرفت بود و به عنوان ماده‌ای انرژی‌‎زا معرفی می‌شد. خیلی از افراد به خیال اینکه این ماده، اثر وابستگی ایجاد نمی‌کند و اعتیادآور نیست، به مصرف آن روی آوردند و متاسفانه دچار اعتیاد به شیشه شدند. با این حال جای ضرر را از هر جایی که بگیریم، منفعت است. یک راه برای نجات افراد شیشه‌ای از این ماده وجود دارد و آن ترک شیشه است. شاید ترک شیشه به نظر کمی سخت بیاید، اما امکان‌پذیر است.ترک شیشه

یکی از اقدامات اساسی در ترک شیشه، بالا رفتن اطلاعات از شیشه است. ما در این مقاله از کمپتو با شما همراه هستیم تا اطلاعات مفیدی از شیشه و ترک شیشه در اختیار شما قرار دهیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آنچه باید درباره شیشه دانست

شیشه‌ از خانواده مواد مخدر آمفیتامین‌هاست. اثر مستقیمی روی عملکرد مغز دارد. این نوع از مواد مخدر، برعکس مواد مخدری مانند تریاک و هروئین، حالت آرامش بخشی ندارند و موجب افزایش انرژی، شاید و تمرکز می‌شوند. یعنی لذتی کاملا متفاوت با دیگر مواد مخدر به انسان می‌بخشد. معمولا شیشه را با استفاده از یک وسیله شبیه به چپق مصرف می‌کنند که اصطلاحا پیپ نام دارد. اما به صورت تزریقی و خوراکی نیز قابل مصرف است.

در جنگ جهانی دوم، برای افزایش انرژی سربازانی که مجبور بودند برای مدت طولانی بیدار بمانند و انرژی خود را حفظ کنند، استفاده شد و سپس با توجه به تاثیرات سوء آن بر بدن، مصرف آن ممنوع اعلام شد.

شیشه برخلاف باورهای نادرست جامعه که اکنون کمی اصلاح شده است، اعتیاد آور است. زمانی که فردی شیشه مصرف کند، تا 9 الی 12 ساعت پس از مصرف احساس سرخوشی، افزایش تمرکز و انرژی دارد. علاوه بر این دچار حالاتی مانند توهم و رفتارهای غیرمتعارف نیز می‌شود که خود او چنین چیزی را احساس نمی‌کند. با گذر این مدت زمان، تمامی انرژی و توان کذایی فرد از بین می‌رود و با خستگی و رخوت و پریشانی روبرو می‌شود. از این رو دوباره به مصرف تمایل پیدا می‌کند تا در خیال خود، انرژی و توان و احساس لذت قبلی را دوباره به دست بیاورد.

درصد شیوع مصرف شیشه در کشور

مصرف شیشه در ایران، به خصوص تا چند سال پیش به قدری زیاد بود که رتبه دوم مواد مصرفی کشور را از آن خود کرد. یعنی میزان شیوع مصرف شیشه، بعد از مصرف تریاک بود. دو دلیل باعث این شیوع مصرف بود:

 • تبلیغات نادرست درباره تاثیر و کارایی شیشه: درباره تاثیرات و کارایی شیشه، تبلیغات متنوعی شده بود. تبلیغاتی که مطمئنا برای عده‌ای سودجو، سود هنگفتی به بار آورد. برای مثال افزایش ترکز، افزایش انرژی و افزایش توان جسمی و روحی از جمله این تبلیغات بود. خیلی از افراد، حتی افراد تحصیل کرده و به خصوص قشر دانشجو، برای بالابردن توان جسمی و ذهنی خود به این ماده روی آوردند. وقتی از خیلی از دانشجوها علت اعتیاد آن‌ها به شیشه را جویا شوید، می‌فهمید که اولین مصرف آن‌ها در شب امتحان به خاطر بیدار ماندن و بالا بردن تمرکز بوده است.
 • باور بر اینکه شیشه اعتیاد آور نیست: از جمله دیگر عواملی که باعث شد مصرف شیشه تا حد بالایی در میان جوانان و نوجوانان شیوع پیدا کند، اطلاعات نادرستی بود ک به اشتباه، به یک باور تبدیل شد. این که شیشه اعتیاد آور نیست. خیلی از افراد که به مصرف شیشه اعتیاد دارند، اصلا نمی‌دانستند که یک ماده اعتیادآور مصرف می‌کنند.
 • عدم آگاهی مردم نسبت به این ماده مخدر جدید: از آنجا که این ماده مخدر، با مواد مخدر پیش از خود، کاملا متفاوت بود، مردم آن را به خوبی نمی‌شناختند و از مضرات آن ناآگاه بودند و گفته‌های مبلغان را منبعی مطمئن برای شناخت این ماده قرار دادند. همین عدم آگاهی، زمینه اعتیاد خیلی از افراد را فراهم کرد.
 • در دسترس بودن این ماده در سال‌های گذشته: دسترسی آسان به شیشه، عامل مهمی بود که باعث شد به راحتی در اختیار جوانان و نوجوانان ناآگاه قرار بگیرد و آن‌ها را دچار اعتیاد کند. اما در سال‌های اخیر با اقدامات گسترده‌ی نیروی انتظامی و سازمان مبارزه با مواد مخدر، دسترسی به آن کمی محدود شده است.
 • قیمت مناسب برای خرید: در ابتدا خرید این ماده با قیمتی مناسب امکان‌پذیر بود. اما رفته رفته، هزینه خرید نیز بالا رفت.درصد شیوع مصرف شیشه در کشور

این عوامل باعث شد تا برای چند سالی، شیوع مصرف شیشه بعد از تریاک، از بقیه مواد مخدر بیشتر باشد. اما اقدامات وسیعی که در زمینه بالا بردن اطلاعات مردم از مصرف شیشه و جلوگیری از خرید و فروش آن انجام شد، شیوع مصرف آن را کاهش داد. اکنون شیشه چهارمین رتبه مصرفی مواد مخدر کشور را در دست دارد.

آثار مصرف شیشه

مصرف و اعتیاد به شیشه، آثار مختلفی روی بدن دارد. فرد در پی مصرف شیشه، دچار حالات روحی و جسمی خواهد شد و هر چه سطح و دوز مصرفی بیشتری باشد، این آثار خود را بیشتر نشان می‌دهند.

از جمله تاثیرات مصرف شیشه در رفتار و روان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد حالت سرخوشی: یکی از آثار مصرف شیشه در رفتار احساس سرخوشی و لذت بعد از مصرف است ولی این حالت پایداری ندارد و جای خود را به اضطراب و نگرانی‌های غیرطبیعی می‌دهد.
 • اضطرات و ناآرامی: مصرف شیشه باعث می‌شود، احساسات انسان، به صورت اغراق‌آمیز و بیش‌از اندازه تجربه شوند. همانطور که احساس لذت و دلخوشی و سرخوشی بیش از اندازه، از آثار مصرف شیشه است، احساس اضطراب و ناآرامی بیش از اندازه نیز از جمله آثار مصرف شیشه بر رفتار است.
 • پارانویا: پارانویا به سوءظن شدید گفته می‌شود. فردی که شیشه مصرف می‌کند، نسبت به رفتار و گفتار و برخورد اطرافیان خود، دچار سوءظن می‌شود. حتی به وسایلی مانند دریچه کولر و تلوزیون و … شک پیدا کرده و احساس می‌کند، این وسایل حرکات و رفتار او را زیرنظر و کنترل دارند.
 • توهم: فردی که شیشه مصرف می‌کند، وابسته به میزان مصرف، ممکن است دچار توهمات شدید و خفیف شود. به این صورت که وسایل و افراد را به اشکال مختلف می‌بیند، اتفاقاتی را تجربه می‌کند که اصلا اتفاق نیافتاده‌اند حضور افرادی را احساس می‌کند که در محیط وجود ندارند.
 • پرحرفی: به دنبال افزایش انرژی و سرخوشی که مصرف شیشه برای کوتاه مدت در پی دارد، فرد ممکن است نسبت به صحبت کردن زیاد تمایل پیدا کند و پرحرفی داشته باشد.
 • تکرار حرکات و صحبت‌ها: یک فرد بعد از مصرف ممکن است کنترلی روی رفتار و حرکات خود نداشته باشد. از این رو یک حرکت و صحبت را بارها و بارها تکرار کند یا برای ساعات طولانی به یک نقطه خیره شود.
 • اختلال در درک واقعیات: به دنبال پارانویا و توهم، اختلال در درک واقعیات نیز اتفاق می‌افتد. فرد مصرف کننده نمی‌تواند واقعیات را به درستی تشخیص و درک کند.
 • حمله‌های ناگهانی: فرد مصرف کننده دچار خشونت غیرطبیعی می‌شود. یعنی مانند احساس دلخوشی و اضطراب‌های غیرطبیعی، خشونت غیرطبیعی را نیز تجربه کرده و به دیگران و اجسام اطراف حمله کند.
 • پرخاشگری: این مورد نیز از آثار شایع مصرف شیشه است.

از جمله تاثیرات مصرف شیشه بر جسم نیز، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:آثار مصرف شیشه

 • افزایش تعداد تنفس
 • سردرد
 • تعرق بدن به صورت بیش از اندازه
 • خشکی، سوزش و ترک لب‌ها
 • خشکی دهان
 • بزرگ شدن مردمک چشم‌ها
 • ایجاد رعشه در دست و انگشتان
 • سیاهی رفتن چشم
 • بی‌اشتهایی

شاید در ابتدا، با میزان اندکی شیشه، احساساتی که باعث تمایل فرد به مصرف شیشه می‌شوند، در فرد ایجاد شود. بعد از مدت زمانی از مصرف دوز پایین، بدن مقاوم می‌شود و فرد برای تجربه این احساسات و از بین بردن تاثیرات منفی عدم مصرف شیشه، مجبور به مصرف شیشه در دوز بالاتر می‌شود. در نتیجه مصرف بالا رفته و عوارض و مشکلات مصرفی بیشتر می‌شود. هر چه زمان بگذرد، ترک شیشه سخت‌تر می‌شود.

خطرات و مشکلات مصرف شیشه

همین تغییرات و آثار شیشه بر رفتار و جسم فرد، ممکن است باعث بروز مشکلات عدیده‌ای در فرد شود. گرچه در ابتدا، مشکلات جسمی خود را نشان نمی‌دهند، اما بعد از گذشت مدتی پس از اعتیاد و تدام مصرف، این مشکلات ظاهر می‌شوند.

از جمله مشکلاتی که در پی مصرف شیشه، انسان را درگیر خود می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسیب رساندن به اجسام اطراف(ضرر مالی): همانطور که در آثار مصرف شیشه بیان کردیم، فرد ممکن است به اجسام مختلف حساس شود و به آن‌ها حمله کند. از سوی دیگر اعتیاد به این ماده، مشکلات مالی ناشی از خرید مصرف روزانه را در پی دارد.
 • آسیب رساندن به خود و دیگران(ضرر جانی): اگر به ضرر جانی مصرف شیشه توجه کنیم، ضرر مالی آن را از یاد می‌بریم. بخاطر آثار روانی مانند پارانویا، توهم، عدم درک واقعیت‌ها و احساس خشونت، یک فرد بعد از مصرف ممکن است دست به اقدامات جبران ناپذیری بزند. یکی از افرادی که مصرف شیشه را تجربه کرده بود، به صورت فجیعی دختر خردسالش را به قتل رسانده بود. در حالی که فکر می‌کرد روز عید قربان است و فرزند خود را به شکل یک گوسفند می‌دید. آداب قربانی را به جا آورده بود و به طور وحشتناکی کودکش را به قتل رسانده بود. وقتی هوشیار شد، فکر نمی‌کرد خود او این کار را کرده باشد.
 • بروز مشکلات روانی: اگر فرد زمینه و استعداد بیماری‌های روان‌پریشی را داشته باشد، با مصرف شیشه آن را فعال کرده و ممکن است تا آخر عمر دچار بیماری‌های مختلف روانی شود. بیماری‌هایی که حتی با ترک شیشه نیز درمان ناپذیر باشند.خطرات و مشکلات مصرف شیشه
 • نارسایی کبد و کلیه: شیشه به صورت مستقیمی، کبد و کلیه را مورد هدف قرار داده و عملکرد آن‌ها را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد. بعد از سپری شدن مدتی بیماری نارسایی کبد و نارسایی کلیه، خود را نشان خواهد داد.
 • سوء تغذیه: فردی که شیشه مصرف می‌کند، دچار کاهش اشتهای شدید می‌شود. اعتیاد به آن، بخاطر مصرف مداوم، این کاهش اشتها را دائمی می‌کند و موجب سوءتغذیه می‌شود.
 • مشکلات قلبی: فرد با مدتی مصرف به مشکلات قلبی نیز دچار می‌شود.
 • مرگ: اگر میزان مصرف خیلی بالا باشد، ممکن است سکته قلبی رخ دهد و مرگ را به همراه داشته باشد.

آیا می‌توان شیشه را ترک کرد؟

به طور کلی هیچ ماده مخدری وجود ندارد که نتوان آن را ترک کرد. تمامی مواد مخدر را می‌توان ترک کرد. سختی و آسانی ترک نیز بستگی به میزان مصرف و مدت مصرف فرد دارد.

ترک شیشه شامل دو مرحله ترک روانی و ترک جسمی است. چرا که مصرف شیشه هم روی جسم و هم وری روان فرد تاثیر می‌گذارد و هر دو را به خود وابسته می‌کند. البته وابستگی روحی بسیار شدیدتر از وابستگی جسمی است. اگر بخواهید ترک شیشه نتیجه‌بخش و امکان‌پذیر باشد، نباید به تنهایی و بدون تخصص اقدام به ترک شیشه کنید. چرا که ترک شیشه، باید به صورت کاملا تخصصی انجام شود. هر گونه اقدام بی‌قاعده‌ و روشی، ترک ناموفقی در پی دارد و باعث سرخوردگی و ناامیدی شما خواهد شد.

ترک جسمی، تنها کوچکترین قسمت مسیر ترک اعتیاد به شیشه است و ترک روانی است که بسیار مهم تلقی می‌شود. اگر ترک روانی اعتیاد به شیشه، به درستی و با روش‌های علمی انجام شود، بیمار می‌تواند به طور کامل مصرف شیشه را کنار بگذارد و با کمترین عوارض، سلامتی خود را بازیابد.

همواره به این نکته توجه داشته باشید، ترک شیشه امکان‌پذیر است، اما ساده نیست. آسان است، اما نیاز به تخصص دارد. در نتیجه هر چه زودتر، برای ترک اعتیاد، اقدام کنید. هر چه سطح اعتیاد شما پایین‌تر باشد، ترک شیشه راحت‌تر است و دوره درمان شما کوتاه‌تر.

روش‌های ترک اعتیاد شیشه

روش ترک شیشه شامل روش‌های ترک جسمی و روش‌های ترک روانی شیشه است. چیزی که باید قابل توجه قرار بگیرد این است که درمان اعیتاد در مصرف شیشه بیشتر شامل روش‌های ترک اعتیاد روانی است. از جمله روش‌های ترک روانی نیز می‌توان به ترک شیشه به روش ماتریکس اشاره کرد که امروزه در بیشتر مراکز معتبر پیاده سازی میشود.

نقش خانواده در ترک شیشه

شاید بتوان گفت که تنها نقش خانواده در ترک شیشه فرد دارای اعتیاد، نقش حمایتی است. چرا که اگر فرد، خود تمایل به ترک شیشه نداشته باشد، نمی‌توان کاری برای او کرد. اگر ترک شیشه به صورت اجباری و بدون تمایل فرد انجام شود، به احتمال زیاد، برگشت‌پذیر است. چرا که درمان جسمی ترک شیشه نیست که مهم است، بلکه درمان ترک اعتیاد روحی است که اهمیت زیادی دارد. همچنین درمان روحی ترک اعتیاد شیشه، ممکن است یک الی دو سال به طول بیانجامد و محدود به زمان بستری فرد در کمپ ترک اعتیاد شیشه نیست. پس نمی‌توان به اجبار یک ماه او را در کمپ تستری کرد و انتظار داشت که به طور کامل درمان شده باشد.

پس خانواده باید چه کند تا بیمار را از اعتیاد برهاند و زندگی دوباره را به خانواده بازگرداند؟ اگر شۤۤما هم یک فرد دارای اعتیاد به شیشه در خانواده دارید، بهتر است به مشاوره مراجعه کنید. مشاور به شما کمک می‌کند تا تلاشتان را برای ایجاد انگیزه ترک در بیمار، به ثمر بنشانید. هر گونه اقدام خودسرانه، ممکن است بیمار را برای همیشه از ترک اعتیاد به شیشه دور کند. چرا که اقدامات نادرست بی‌نتیجه‌اند و بی‌نتیجه بودن این اقدامات ممکن است باعث ناامیدی شما و بیمار شود.نقش خانواده در ترک شیشه

اگر در بیمار انگیزه ایجاد شود، خانواده باید تا انتهای دوره درمان کامل جسمی و روحی، فرد را مورد حمایت درست قرار دهد. نحوه حمایت فرد در حال ترک، توسط مشاورین مراکز ترک اعتیاد به شما آموزش داده خواهد شد. پس نگران چیزی نباشید.

طول دوره درمان ترک شیشه

طول دوره درمان ترک شیشه، وابسته به این که اعتیاد در چه سطحی است، ممکن است متفاوت باشد. ابتدا فرد در صورتی که نیاز به سم‌زدایی داشته باشد، در مرکز ترک اعتیاد بستری می‌شود. مدت بستری در کمپ ترک اعتیاد، با توجه به نوع روش درمان، سن و شرایط جسمی و روحی فرد تایین می‌شود. بعد از مدت زمان بستری و سم‌زدایی، مراقبت‌های لازم انجام شده و فرد ترخیص می‌شود. بعد از آن باید فرد تحت درمان روحی ترک اعتیاد قرار بگیرد تا بتواند در مواقع وسوسه، درست عمل کند. جلسات مشاوره‌ای در دوره‌های تایین شده برگزار می‌شود و فرد تا بهبودی کامل، در این جلسات حاضر خواهد شد. این جلسات مشاوره که وقت زیادی از بیمار نمی‌گیرند، بیشتر شبیه یک جلسه گفتگو بین بیمار و درمانگرند. درمانگر در هر جلسه، با توجه به شرایط روحی و جسمی فرد، سطح بهبود او را می‌سنجد. زمانی که بهبود کامل شده باشد، می‌توان به این جلسات خاتمه داد.

کمپ ترک اعتیاد شیشه

مراکز مختلفی در زمینه ترک اعتیاد فعالیت دارند. مراکز دولتی، خصوصی و فوق خصوصی. شما باید قبل از مراجعه به هر یک از این مراکز، چند مورد را بررسی کنید. این که مرکز، صلاحیت لازم برای بستری شدن را دارد یا نه! به مرکزی برای ترک شیشه می‌توان مراجعه کرد که شرایط زیر را داشته باشد:

 • مرکز ترک شیشه باید دارای مجوز و پروانه کار باشد.
 • مرکز ترک شیشه باید دارای کادر درمانی متخصص در زمینه شیشه باشد.
 • علاوه بر وجود پزشک در مرکز، وجود روان‌درمانگر نیز لازم است. در مواقع خاصی، روانپزشک نیز باید در مرکز وجود داشته باشد.

در انتخاب کمپ ترک شیشه کاملا محتاط باشید. مطمئن شوید که روش‌های درمان در مزکز، روش‌های معتبری باشند. مراکز ترک اعیتاد زیادی وجود دارند که از استانداردهای لازم برخوردار نیستند. این مراکز، ممکن است بدون برخورد درست، برای تمامی بیماران، یک نسخه ترک اعتیاد بپیچند. بدون توجه به این نکته که روش درمانی برای هر نوع از اعتیاد و هر سطح آن متفاوت است.

هزینه ترک اعیتاد شیشه

هزینه کمپ ترک اعتیاد شیشه، تحت شرایط مختلفی متفاوت است. برای مثال:

 • هزینه ترک در صورت مراجعه به مراکز خصوصی، دولتی و وی‌آی‌پی هزینه تغییر می‌کند. مراکز دولتی نسبت به دیگر مراکز، هزینه کمتری برای درمان بیمار دریافت می‌کنند. از آن گذشته خانواده‌های بی‌بضاعت، در این مراکز از حمایت بهزیستی بهره‌مند خواهند شد. هزینه ترک اعتیاد در مراکز خصوصی بیشتر بوده که به خاطر خدمات ارائه شده در این مراکز است.
 • طول دوره درمان ترک اعتیاد به شیشه، ممکن است با توجه به فاکتورهای مختلفی متفاوت باشد. هر چه طول درمان بیشتر شود، هزینه ترک اعتیاد شیشه نیز بیشتر خواهد بود.
 • برخی مراکز، کل خدمات یا قسمتی از خدمات خود را به صورت رایگان به بیمار ارائه می‌دهند. نوع و میزان خدمات رایگان، ممکن است هزینه ترک اعتیاد شیشه را کاهش دهد.

هزینه ترک اعیتاد شیشهاطلاع از مراکز ترک اعتیاد شیشه

خیلی از افراد، به دنبال مراکز معتبر ترک شیشه هستند. دغدغه این عزیزان، دغدغه‌ی ما نیز هست. ما در کمپتو، شرایطی را فراهم کرده‌ایم که شما بتوانید با توجه به نیاز و خواسته‌هایتان به بهترین مرکز مشاوره و ترک اعتیاد دسترسی داشته باشید. یک جستجوی ساده در سایت، می‌تواند برای شما کارساز باشد.

برای مشاوره و اطلاع از هزینه‌ها با شماره‌های داخل سایت تماس بگیرید.

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button