بهترین کلینیک ترک اعتیاد

بهترین کلینیک ترک اعتیاد

همیشه صحبت‌ها درباره انتخاب یک کلینیک ترک اعتیاد خوب وجود دارد. همیشه این سوال می‌شود که بهترین کلینیک ترک اعتیاد کجاست. مخصوصا از زمانی که کلینیک‌های مجاز و غیرمجاز بسیاری با زیر پا گذاشتن قوانین و استانداردهای تایین شده، عملکرد همه‌ی مراکز همنوع خود را زیر سوال بردند. با این حال و با وجود این مراکز، هستند مراکز درست کاری که به خوبی نظارت می‌شوند و توسط مدیرانی لایق هدایت می‌شوند. مراکزی که ترک اعتیاد در آن‌ها شبیه کابوس نیست و دقیقا معادل درمان بیماری اعتیاد است. بله درمان بیماری اعتیاد.

بهترین کلینیک ترک اعتیاد

نگرانی شما بی‌مورد نیست. اگر قرار است خودتان یا یکی از نزدیکانتان به زودی به یکی از مراکز ترک اعتیاد مراجعه کنید، باید نهایت حساسیت را به خرج دهید. چرا که آمار نشان داده، مراجعه به مراکز بی‌کیفیت، نه تنها تاثیری در درمان بیماری اعتیاد ندارد، بلکه فرد را آسیب‌پذیرتر نیز می‌کند. پس یا نباید برای درمان بیماری اعتیاد اقدام کرد، یا باید به صورت صحیحی اقدام به انجام آن نمود. اگر شما هم به دنبال یک کلینیک ترک اعتیاد خوب هستید، بهتر است با ما همراه باشید. ما در اینجا شما را با ویژگی‌های بهترین کلینیک ترک اعتیاد آشنا خواهیم کرد.

اهمیت انتخاب کلینیک ترک اعتیاد

شاید شما هم افراد زیادی را دیده باشید که بعد از ترخیص کلینیک ترک اعتیاد، تنها مدت کوتاهی دوام آورده اند و دوباره به بستر شوم اعتیاد افتاده‌اند. افرادی که تا نام ترک اعتیاد را در مقابل آنها ببریم، فوری جبهه می‌گیرند و با اینکه از وضعیت اعتیاد خود ناراضی‌اند اما حاضر به ترک اعتیاد نیستند. افرادی که اگر بخواهند از مدت بستری در کلینیک ترک اعتیاد، برایتان خاطراتی را بازگو کنند، خاطرات شیرینی ندارند و خاطرات آنها از ابتدای درمان تا انتهای درمان تلخ تلخ است.

از سوی دیگر ممکن است افرادی را دیده باشید که با موفقیت مراحل درمان را پشت سر گذاشته‌اند و بعد از درمان دیگر به سمت اعتیاد نرفته‌اند. آنها بعد از درمان اعتیاد کاملا در سلامت به سر برده‌اند و به آغوش خانواده و اجتماع راه پیدا کرده‌اند. این افراد دوباره مشغول به کار شده‌اند و به کسب روزی حلال روی آورده‌اند. چه بسا که زمینه کسب درآمد آنها در همان کلینیک ترک اعتیاد فراهم شده باشد و با شرکت در کارگاه‌های مهارت آموزی به این کسب درآمد رسیده‌ باشند.

چه چیزی باعث می‌شود که فرایند ترک اعتیاد در یک فرد کاملا موفق باشد و در فرد دیگری ناموفق باشد؟ شاید در مرحله اول فکر کنید که خود فرد روی این موفقیت تاثیر می‌گذارد. بله درست است. اما تا زمانی می‌توان اینطور فکر کرد که هر دو فرد موفق و ناموفق، در یک کلینیک ترک اعتیاد یکسان اقدام به ترک مواد اعتیادآور کرده باشند.

بهترین کلینیک ترک اعتیاد

 

عملکرد کلینیک ترک اعتیاد روی ترک اعتیاد فرد تاثیر بسیاری دارد. چه بسا فردی که به صورت اختیاری به مرکز ترک اعتیاد مراجعه کرده باشد، با روبرو شدن با شرایط نامناسب و استفاده از روش ترک اعتیاد نادرست، نتواند اعتیاد خود را ترک کند. و چه بسا افرادی که به صورت اجباری به کمپ ترک اعتیاد در تهران  وارد شده باشند و با روش درمانی درست، انگیزه پیدا کنند و راه خود را بیابند.

در نتیجه باید برای ترک اعتیاد، بهترین کلینیک ترک اعتیاد انتخاب شود. بهترین کلینیک ترک اعتیاد، ویژگی‌های مشخصی دارد و ما در ادامه به این ویژگی‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

کلینیک ترک اعتیاد مجاز

کلینیک ترک اعتیاد باید فعالیت خود را به صورت مجاز شروع کند. کلینیکی که مجاز باشد، تحت نظارت قرار می‌گیرد. البته با این حال به خاطر تعداد بالای کلینیک‌های ترک اعتیاد، نظارت درستی روی همه‌ی مراکز صورت نمی‌گیرد و داشتن مجوز به منزله رعایت قانون و استانداردها در کلینیک ترک اعتیاد نیست. برای اینکه بهترین کلینیک ترک اعتیاد را انتخاب کنیم، باید معیارهای دیگری را در کنار داشتن مجوز در نظر بگیریم.

به هر صورت قدم اول یافتن بهترین کلینیک ترک اعتیاد، بررسی مجوز مرکز است.

مرکزی که مجوز قانونی برای فعالیت ندارد، مسلما صلاحیت یک مرکز درمانی اعتیاد را نخواهد داشت.

بنابر گزارشاتی که توسط مددجویان ارائه شده است، در مراکز غیرمجاز ترک اعتیاد، برخورد مناسبی با مددجو نمی‌شود. اعمالی مانند تنبیه بدنی، بی‌توجهی به وضعیت روحی فرد، برخورد نامناسب و استفاده از روش‌های خطرناک برای پاکسازی و … برای این مراکز گزارش شده است. با وجود این که اقدامات مهمی در راستای برچیده شدن همچین مراکزی به گوش می‌رسد، خود ما نیز باید در شناسایی این مراکز تلاش کنیم و به اشتباه وارد یکی از این کمپ‌ها نشویم.

هدف بهترین کلینیک ترک اعتیاد

بهترین کلینیک ترک اعتیاد، مرکزی است که هدف درستی برای فعالیت‌های خود داشته باشد. هدف باید موارد کلی‌ای را در بربگیرد. از جمله این اهداف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بازگرداندن سلامت روحی فرد دارای اعتیاد
 • بازگرداندن سلامت جسمی فرد دارای اعتیاد
 • استفاده از روش‌های درست بدون کمترین آسیب
 • بازگرداندن فرد معتاد به بستر خانواده
 • آماده کردن خانواده فرد مبتلا به اعتیاد برای برخورد درست با فرد ترخیص شده
 • آموزش مهارت‌های لازم به فرد برای حضور در اجتماع
 • پاکسازی جامعه از اعتیاد

اهداف کلینیک ترک اعتیاد، سالم باشد. اهداف ممکن است موارد بالا را شامل شود و موارد بیشتری نیز به آن‌ها اضافه شود. تمام تلاش مرکز باید در راستای تحقق اهداف و آرمان‌های بزرگ مرکز ترک اعتیاد باشد. آن زمان است که می‌توان گفت اقداماتی که در کلینیک صورت می‌گیرند، اقدامات درستی خواهند بود.

بهترین روش درمانی در کلینیک ترک اعتیاد

تحقق اهداف ذکر شده، جز با بکارگیری افرادی که این اهداف را دارند امکانپذیر نیست. پس نه تنها هدف کلینیک باید در راستای سلامت جامعه باشد، بلکه تمامی افرادی که در این کلینیک فعالیت دارند، باید این اهداف را داشته باشند. کلینیک ترک اعتیاد زمانی بهترین کلینیک ترک اعتیاد خواهد بود که تمامی افراد حاضر در آن برای تحقق این اهداف تلاش کنند.

بهترین روش درمانی در کلینیک ترک اعتیاد

هر کلینیک ترک اعتیاد، با توجه به حوزه کاری خود باید با بهترین روش‌های ترک اعتیاد آشنا باشد. البته صرفا آشنایی با انواع روش‌های ترک اعتیاد کافی نیست. چیزی که نیاز است، این است که باید این شناخت به مرحله اجرا نیز برسد. به این صورت که برای هر فرد بهترین روش ترک اعتیاد انتخاب شود. انتخاب روش ترک اعتیاد با توجه به عوامل مختلفی باید صورت بگیرد:

 • نحوه ورود فرد به کلینیک ترک اعتیاد
 • میزان انگیزه فرد برای ترک اعتیاد
 • شرایط روحی فرد دارای اعتیاد
 • میزان اعتیاد فرد
 • نوع اعتیاد و نوع مواد مصرفی
 • شرایط جسمی فرد دارای اعتیاد

همه‌ی موارد ذکر شده در تایین نوع روش انتخابی برای ترک اعتیاد تاثیر دارند.

بهترین کمپ  ترک اعتیاد ایران ، کلینیکی است که با توجه به شرایط خاص هر فرد، بهترین روش را به او پیشنهاد کند. در بهترین کلینیک ترک اعتیاد، فرد مراجع تحت معاینه‌های دقیق پزشکی و روانشناسی قرار می‌گیرد و بهترین روش برای او از جانب تیم پزشکی انتخاب می‌شود.

این نکته را بدانید که یک روش درمانی خاص، برای همه جوابگو نیست. متخصصین بهترین کلینیک ترک اعتیاد، مطمئنا با این مسئله آشنا هستند و می‌دانند که نوع مواد مصرفی و میزان اعتیاد و شرایط جسمی و روحی فرد مراجع باید در انتخاب روش ترک اعتیاد دخالت داشته باشند.

خدمات رفاهی بهترین کلینیک ترک اعتیاد

یکی از مسائل مهمی که یک کلینیک ترک اعتیاد را از دیگر مراکز متمایز می‌کند، خدمات رفاهی مرکز ترک اعتیاد است. به این نکته توجه داشته باشید که نمی‌توان همه کلینیک‌های مختلف را از نظر خدمات رفاهی با هم مقایسه کرد. مراکز ترک اعتیاد، هزینه‌های متفاوتی برای ترک اعتیاد از فرد دارای اعتیاد دریافت می‌کنند. نمی‌توان خدمات کلینیکی را که از مراجع دو میلیون تومان دریافت می‌کند، با خدمات کلینیکی که از مراجع خود 700 هزار تومان دریافت می‌کند، با هم مقایسه کرد. مقایسه خدمات رفاهی باید در بین مراکزی صورت بگیرد که از نظر تعرفه‌های دریافتی در یک سطح قرار دارند. بهترین کلینیک ترک اعتیاد، آن کلینیکی است که نسبت به هزینه دریافتی بیشترین خدمات رفاهی را به بیمار ارائه دهد.

به این موضوع توجه داشته باشید که همواره وجود سطح مشخصی از خدمات رفاهی برای بهبود حال بیمار واجب است. سطح رفاهی نباید از حد تایین شده پایین‌تر باشد. بهترین کلینیک ترک اعتیاد، آن کلینیکی است که به خوبی به این موضوع واقف باشد و استانداردها را رعایت کند. علاوه بر اینکه اگر خدماتی فراتر از حدود تایین شده در مرکز ارائه می‌شود باید کامل حساب‌شده باشد و با هزینه متناسبی این امکانات را فراهم کند.

کادر درمانی بهترین کلینیک ترک اعتیاد

یکی از مشخصه‌هایی که یک کلینیک ترک اعتیاد را به بهترین کلینیک ترک اعتیاد تبدیل می‌کند، کادر درمانی مرکز است. یک مرکز در همه‌ی مسائل به درستی عمل می‌کند و کادر درمانی خود را با حساسیت بالایی انتخاب می‌کند. در یک مرکز ترک کلینیک خوب خواهیم دید که:

 • تعداد کارکنان و کادر درمانی متناسب با محیط و تعداد افراد تحت درمان اعتیاد است.
 • هر کسی در جای خودش قرار دارد و هر فردی که شغلی در مرکز ترک اعتیاد دارد، از تخصص مخصوص به آن شغل برخوردار است.
 • پزشک مرکز، روانشناس و روانپزشک مرکز، به دقت انتخاب شده‌اند و در رابطه با برخورد با افراد دارای اعتیاد و روش درمان آن‌ها اطلاعات و تجربه کافی دارند.
 • کارکنان مرکز با فرد دارای اعتیاد، همانند یک بیمار برخورد می‌کنند و به او به چشم یک مجرم نگاه نمی‌کنند.
 • کارکنان مرکز برخوردی محترمانه با بیماران دارای اعتیاد دارند و به شخصیت آن‌ها احترام می‌گذارند.

همه‌ی این ویژگی‌ها در بهترین کلینیک ترک اعتیاد مشاهده می‌شود.

بهترین روش درمانی در کلینیک ترک اعتیاد

به عبارتی می‌توان گفت که بهترین کلینیک ترک اعتیاد دارای بهترین کادر درمانی است. مسلما کلینیک به خودی خود بهترین نخواهد بود. در مرحل اول این کادر درمانی کلینیک ترک اعتیاد هستند که با اعمال و رفتار و تخصص خود به کلینیک ترک اعتیاد هویت می‌بخشند و آن را تبدیل به بهترین می‌کنند. پس برای اینکه بتوانید عملکرد یک کلینیک را مورد بررسی قرار دهید، رفتار و برخورد کارکنان آن مرکز را مورد بررسی قرار دهید.

جلسات مشاوره در کلینیک ترک اعتیاد

در مراکز ترک اعتیاد جلسات مشاوره متعددی برگزار می‌شود. کارگاه‌های فردی و گروهی متعددی وجود دارند که فرد تحت درمان با شرکت در آن‌ها به درمان روح و روان خود کمک می‌کند. درباره جلسات مشاوره چند نکته وجود دارد که باید در کلینیک ترک اعتیاد رعایت شود.

 • تعداد جلسات مشاوره باید به اندازه باشد. نه به حدی که برای فرد بستری شده خسته‌کننده باشد و ارزش مشاوره را در چشم او کم کند، نه آنقدر کم که نتواند تاثیر درستی روی مددجو بگذارد.
 • جلسات مشاوره باید هم به صورت فردی برگزار شود و به صورت گروهی. هر یک از این جلسات مشاوره در جای خود از اهمیت بسیاری برخوردارند.
 • برای افراد خانواده مددجو نیز باید جلسات مشاوره مخصوص برگزار شود. چرا که قسمتی از اعتیاد ریشه در خانواده و رفتارهای خانواده دارد. خانواده باید بتواند ارتباط درست و مناسبی با فردی که اعتیاد را ترک کرده است برقرار کند.

برقراری ارتباط کلینیک ترک اعتیاد با خانواده

همانطور که در قسمت قبل یعنی برگزاری جلسات مشاوره عنوان کردیم، کلینیک ترک اعتیاد باید برای خانواده‌ها نیز جلسات مشاوره برگزار کند.

در این جلسات باید درباره بیمار با خانواده صحبت شود. برگزاری این جلسات دو جانبه است و از چند جهت به روند درمان بیمار کمک می‌کند:

 • اول اینکه خانواده اطلاعات مفیدی از بیمار به کلیینک ترک اعتیاد می‌دهد. در نتیجه متخصص روانشناس بهتر می‌تواند درباره روش درمان فرد تصمیم بگیرد و عملکرد بهتری خواهد داشت.
 • دوم اینکه روانشناس، در جلسات مشاوره، به نقش خانواده در اعتیاد مددجو پی خواهد برد و به خانواده مددجو کمک خواهد کرد تا مشکلات احتمالی را رفع کنند.
 • سوم اینکه رفتار درست با مددجو بعد از بازیافتن سلامتی‌اش را به خانواده آموزش خواهد داد.جلسات مشاوره در کلینیک ترک اعتیاد

یکی از عوامل موثر در اعتیاد فرد و ترک اعتیاد او، خانواده است. خانواده نقش مهمی در ترک اعتیاد دارد. حمایت و رفتار درست افراد خانواده می‌تواند فرد مددجو را برای همیشه سالم نگه دارد. در نتیجه بهترین کلینیک ترک اعتیاد، باید توجه ویژه‌ای برای برقراری ارتباط موثر با خانواده مددجویان داشته باشد.

آموزش مهارت‌های مناسب در کلینیک ترک اعتیاد

یکی دیگر از مشخصه‌هایی که یک کلینیک ترک اعتیاد را نسبت به دیگر کلینیک‌ها برتر می‌کند، توجه به زندگی فرد بعد از دوران ترک اعتیاد است. ترک اعتیاد تنها یک دوره یک ماهه یا دو ماهه نیست. ترک اعتیاد باید در درازمدت ثابت شود. زمانی که بعد از گذشت مدتی طولانی فرد توانست خود را سالم نگه دارد، می‌توان ادعا کرد که فرد توانسته با کمک کادر درمانی کلینیک ترک اعتیاد، خود را از منجلاب اعتیاد رها کند. یکی از مواردی که ممکن است دوباره زمینه اعتیاد را برای فرد ترک کرده ایجاد  کند، جای نداشتن در اجتماع است. اگر فرد در زمان بستری بودن، بتوان مسیر درستی برای زندگی خود انتخاب کند، خواهد توانست بعد از ترخیص وارد جامعه شود. مسلما اعتیاد باعث می‌شود که انسان از اجتماع پویای جامعه جدا شود. برگزاری کلاس‌های مهارتی و مشاوره‌های مخصوص بعد از ترخیص، تا حدود زیادی به برگشت فرد به جامعه پویا کمک خواهد کرد.

هدف بهترین کلینیک ترک اعتیاد، سلامت فرد در کوتاه مدت نیست. در نتیجه برنامه‌های مناسبی را برای مددجو برگزار خواهد کرد تا زمینه حضور در اجتماع در او ایجاد شود.

هزینه کلینیک ترک اعتیاد

بررسی هزینه‌های کلینیک ترک اعتیاد می‌تواند به چند صورت باشد. از جمله عواملی که یک کلینیک ترک اعتیاد را از سایر کلینیک‌ها متمایز می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه‌ استفاده از خدمات باید متناسب با خدمات باشد: نباید هزینه خدمات نسبت به کیفیت خدمات بیشتر باشد. بهترین کلینیک ترک اعتیاد، در قبال دریافت پول از مددجو، بهترین خدمات را به او ارائه می‌دهد و همواره بر روی رفاه حال بیمار تمرکز خواهد کرد.
 • برای دریافت هزینه ترک اعتیاد باید با مددجو همکاری شود: برای افرادی که توانایی پرداخت هزینه‌ها را ندارند، باید برنامه‌های درنظر گرفته شود. یکی از این موارد استفاده از حمایت خیرین در مورد مددجویان بی‌بضاعت است. دوم قسط بندی هزینه خدمات.جلسات مشاوره در کلینیک ترک اعتیاد

بهترین کلینیک ترک اعتیاد، باید به درستی وضعیت افراد را درک کند و به خوبی به آنها کمک کند. موارد ذکر شده در قسمت بالا، تنها دو مورد از راه حل هایی است که کلینیک می‌تواند در کم کردن دغدغه مالی مددجویان به کار بگیرد.

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
Call Now Button