بهترین کمپ ترک اعتیاد

بهترین کمپ ترک اعتیاد

کمپ ترک اعتیاد

یکی از مراکزی که بسیار موثر است در ترک اعتیاد کمپ های ترک اعتیاد است که برای انجام این کار موثر از روش های مختلف برای ترک انواع مواد مخدر ، مواد محرک ، مواد توهم زا و … بهره می گیرند . این موضوع را می توان گفت که کمپتو یکی از بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران است که از روش های جدید و نوین استفاده می کنند . همچنین امکانات vip و لاکچری آن در کنار بهره گیری از متخصصان ماهر و دلسوز باعث شده کمپ ترک اعتیاد کمپتو آمار بهبودی دائم بالایی از خود به جای گذاشته و به مکان مورد اعتماد افراد گرفتار دام اعتیاد تبدیل شود .

ترک اعتیاد چیست ؟

ترک اعتیاد به مواد مخدر به روند درمان روانی یا پزشکی اعتیاد به مواد مخدر مانند تریاک ، هروئین ، کوکائین ، برخی داروها و الکل اطلاق می‌شود . بنا بر تعریف اداره خدمات مواد مخدر و بهداشت روانی آمریکا در سال ۲۰۱۰ میلادی، که بر اساس تجربیات کسانی که خود را از چنگال اعتیاد رها کرده‌ اند بنا شده‌است ، تعریف ترک اعتیاد (بهبودی از اعتیاد) به شرح زیر است: «بهبودی یک فرایند تغییر است که از طریق آن افراد برای به دست آوردن سلامت و رفاه و آسایش خود و به دست گرفتن اختیار زندگی تلاش کرده و سعی می‌ کنند تا همه امکانات و قابلیت‌های بالقوهٔ خود را مجدداً به دست آورند .

ترک اعتیاد چیست ؟

در مراکز ترک اعتیاد یا مراکز بازپروری ، معتادان مددجو ، پس از پذیرش ، با نظارت مددکاران دوره درمانی را می‌ گذرانند . در مورد معتادان و کارتن‌ خواب‌ های تنها مانده ، مددکاران ، خانواده معتاد را شناسایی می‌ کنند و آن‌ها را در جریان وضع فرد بیمار قرار می‌ دهند .

سم زدایی مرحله اول چرخه ترک اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد می باشد . در این مرحله ، بیمار مورد معاینه پزشک و مددیار قرار میگیرد و بهترین روش طبق تجربه برای او تجویز میگردد .

ویژگی های بهترین کمپ ترک اعتیاد

بهترین کمپ ترک اعتیاد ، کمپ هایی هستند که در درجه اول از کادر درمانی مجرب و حرفه ای تشکیل شده باشند و افرادی که در این کمپ به کار گمارده می شوند به کار خود علاقه داشته باشند و به معتاد به چشم بیمار نگاه کنند و نه مجرم . از جمله شرایط دیگری که یک کمپ را بهترین کمپ ترک اعتیاد خواهد کرد ، داشتن پشتوانه مالی قوی و همچنین امکانات درمانی و رفاهی مطلوب است . منظور از پشتوانه مالی اسپانسرهای متعهد و مسئول که توانایی فراهم کردن امکانات لازم برای اداره مرکز را داشته باشند . هر چه امکانات مجموعه کمپ بیشتر باشد شرایط برای کمک به معتاد هم بهتر خواهد بود .

روش های ترک در کمپ ترک اعتیاد

در کمپ های ترک اعتیاد از روش های درمانی مختلفی برای درمان استفاده می شود که این روش درمانی با توجه به ماده اعتیاد آور و شدت اعتیاد فرد مصرف کننده متفاوت می باشد . از جمله روش های درمانی مورد استفاده در کمپ های ترک اعتیاد می توان به موارد زیر اشاره داشت :

  • روش یابویی: این اصطلاح که در کمپ های ترک اعتیاد و بین معتادان و خانواده آن ها رواج دارد به همان روش ترک ناگهانی اطلاق می شود . در این روش ترک به صورت یک روزه و بدون کاهش تدریجی یا جایگزین کردن ماده ای دیگر انجام می شود .
  • ترک سنتی : در این روش دوز مصرف به صورت تدریجی کم می شود تا اینکه به صفر برسد . در این روش طی شدن دوره ترک و تخطی نکردن از دوز روزانه و افزایش ندادن در میان برنامه اهمیت بسیاری دارد .
  • ترک با کمک متادون : در این روش نیز مانند ترک ناگهانی (یابویی) مصرف مواد قطع می شود اما متادون جایگزین آن می شود . هدف از این روش کاهش آسیب به بیمار و اطرافیان است . از آنجایی که متادون دارای طول مدت نئشگی بالاتری نسبت به سایر مواد مخدر است ؛ استفاده از متادون به جای مواد مخدر باعث می شود عوارض مصرف و خطرات ناشی از آن کنترل شود و در عین حال سختی خماری، علائم ترک نیز کاهش می دهد.
  • روش سم زدایی : این روش برای افرادی استفاده می شود که دوز مصرفی بسیار بالایی دارند . برای اینکه تحمل خماری برای فرد راحت باشد از داروهایی استفاده می کنند که معمولا به بیهوشی بیمار منجر می شود.

روش های ترک در کمپ ترک اعتیاد

اهداف کمپ های ترک اعتیاد

از اهداف کمپ ترک اعتیاد مهمترین آن ایجاد یک فضا و محیط مناسب و سرشار از آرامش و احترام برای بازتوانی و درمان معتاد است محیطی که شخص معتاد احساس تحقیر شدگی و مجرم بودن نداشته باشد و با آن مانند یک انسان عادی و بیمار که نیاز به درمان دارد ، رفتار شود . دومین مورد از اهداف کمپ ترک اعتیاد قرار گرفتن شخص در محیطی است که از هر گونه مواد اعتیاد اور عاری بوده و به هیچ عنوان معتاد نتواند به این مواد دست پیدا کند . محیطی مناسب برای زندگی شخص بیمار به مدت کوتاه و امکان دیدار و ملاقات با دوستان ، فامیل و خانواده به جهت برخورداری از حمایت های روانی آنها از دیگر اهداف کمپ ترک اعتیاد آموزش مهارت های ارتباطی و بیان مشکلات و احساسات و آشنایی با افراد مشابه و ترک کرده و کمک از آنها برای طی کردن فرایند ترک اعتیاد .

 کمپ ترک اعتیاد غیرمجاز 

معمولا در کمپ های ترک اعتیاد غیر مجاز روش های صحیح ترک اعتیاد استفاده نمی شود و در به علت استفاده از روش ها و شیوه های درمان نامناسب و معیوب فرد با مشکلات زیادی مواجه شدن و فرایند ترک او موفقیت آمیز نخواهد بود .

در کمپ های ترک اعتیاد غیر مجاز با فرد بیمار معمولا رفتار مناسبی نخواهند داشت . امکان اولیه از جمله غذای مناسب ، فضای کافی ، امکانات بهداشتی و نیاز های اولیه مورد نیاز بیمار در این کمپ ها فراهم نشده است . در این مراکز کتک زدن زدن و بد رفتاری با بیمار در زمان تقاضای او برای ماده اعتیاد آور به وفور مشاهده می شود . از جمله خطرات استفاده از کمپ های ترک اعتیاد غیر مجاز می توان به عدم ترک، خودکشی، خودسوزی و … اشاره داشت .

آیا کمپ ترک اعتیاد فضای مناسبی برای معتادان است ؟

بسیاری از خانواده‌ها به قصد کمک به عضو معتاد به مواد افیونی خود ، به عنوان اولین گزینه به فکر بستری اجباری فرد در کمپ آن هم گاهی به مدت طولانی می‌ افتند . به همین دلیل از در و همسایه و آگهی‌ ها شماره‌ ای پیدا می‌ کنند و زنگ می‌ زنند به جایی که معمولا نه روانپزشک دارد نه روان‌شناس نه متولیان آن از اصول ترک اعتیاد آگاهی مناسبی دارند . چند ساعت بعد چند نفر انسان درشت اندام می‌ آیند و به زور معتاد را که معمولا از نظر قانونی و اخلاقی در مصرف افیونی‌ها امکان بستری اجباری او وجود ندارد می‌ برند و جلوی همان در و همسایه سوار ماشین می‌ کنند و احتمالا دور از چشم خانواده تلافی تمام مقاومت‌ها را در می‌آورند.

آیا کمپ جای مناسبی برای ترک است؟

کمپ‌ها در کشور ما معمولا هیچ کدام از ویژگی‌های مناسب برای نگهداری افراد معتاد را ندارند و عموما مجوز هم ندارند . البته بعضی از کمپ‌ها با فراهم کردن ویژگی‌های حداقلی مراقبت‌ها و با فراهم کردن امکانات مراقبت‌های مختصر پزشکی، مجوز می‌ گیرند ، اما همچنان بهترین محل برای ترک افیونی‌ها بیمارستان‌ های روانپزشکی است که این روزها اکثر آنها تخت‌های ویژه‌ای به مراقبت از بیماران مصرف‌کننده مواد افیونی اختصاص داده‌اند. پس به منظور اسن کار حتما بهخ یک کمپ ترک اعتیاد سر بزنید و فرد بیمار را جایه مطمئن نگه داری کنید تا روند درمان درست انجام شود .

راه های درست بعد از ترخیص فرد معتاد

بعد از ترخیص از کمپ های ترک اعتیاد نیز آن ها هنوز در خطر بازگشت به گذشته و مصرف دوباره مواد مخدر می باشند ، که تمام این ها تا حدودی با رفتار اطرافیان و نحوه برخورد و عکس العمل قابل کنترل است اما این رفتارها کار را تمام نمی کنند و باعث دائمی شدن بهبودی فرد بیمار نمی شود .

خانواده فرد مبتلا به اعتیاد باید اول یک مرزبندی انجام دهند که این مرز بندی به سن و عواطف فرد بیمار بستگی دارد و بداند که هرکس چه حق و حقوقی نسبت به یکدیگر و درکل نسبت به خانواده دارد، خط قرمز های هر فرد مشخص باشد خانواده ها می توانند انجام دهند این است که از کسانی که مسئولیت ترک این افراد را در کمپ ترک اعتیاد بر عهده دارند مشاوره گرفته و حد و مرزهای موردنیاز این برخوردها را از آن ها بپرسند تا اطلاع کافی درباره حق و حقوق و نحوه رفتار و سخت گیری و یا سخت نگرفتن آگاهی کافی داشته باشند .

وقتی فرد بیمار وارد مرحله درمان می شود خانواده تمام سعی و تلاش خود را انجام می دهد تا آن فرد احساس کمبود، تنهایی و … نکند . اما این ماجرا طولی نمی کشد که تمام این توجه ها از بین میرود و باعث ناامید شدن فرد بیمار شده که می تواند باعث مصرف دوباره مواد مخدر یا محرک شود .

همینطور خانواده ها نیز انتظار دارند که وقتی فرد بیمار وارد مرحله درمان شده است دیگر خوب است و باید احساساتش مانند یک آدم عادی و مثل بقیه مردم رفتار کند که این یک انتظار کاملا اشتباه نسبت به فرد بیمار می باشد زیرا آن فرد برای بازگشت به روال عادی زندگی نیاز به وقت دارد تا به این حال و هوا و احساسات عادت کرده و با آن ها سازگار شود .

برای مقابله با فکرهای فرد بیمار خانواده می تواند برنامه های تفریح، حتی یک پیاده روی ساده اما به صورت خانوادگی که در روحیه بیمار به طور قابل توجی تاثیر گذار می باشد و بیمار در آن زمان کمتر به موارد مختلف فکر می کند و مشغول خوش گذراندن با خانواده خود می باشد، بریزند و طبق آن برنامه عمل کنند تا فرد که به تازگی از مصرف مواد مخدر و محرک دست کشیده ، احساس تنهایی و یا افسردگی نداشته باشد .

راه های درست بعد از ترخیص فرد معتاد

ورزش و تمرین نفع های بسیار بزرگی برای فرد بیمار به همراه دارد. این تمرین ها باعث کاهش استرس و ناراحتی در فرد بیمار شده. حتی ورزش و تمرین های بسیار کوچک و کوتاه مدت می توانند تاثیر فوق العاده روی فرد و خانواده آن فرد نسبت فرد بیمار گذاشته و باعث کمتر شدن استرس، ناراحتی و … شوند. همینطور ورزش می تواند وسوسه فرد را نسبت به مصرف مجدد شیشه، هروئین، گل، حشیش و غیره را بسیار کاهش دهد.

مهم ترین علائم و نشانه های قطع ناگهانی مواد مخدر

  1. در مورد مخدرها مثل ترياك، پس از قطع ناگهاني،  علائمي مانند دردهاي شكمي، اسهال، بيخوابي، تحريكات عصبي، گشاد شدن مردمك چشم و سيخ شدن موها ديده مي شود .
  2.  بدمزه شدن دهان ، شل شدن عضلات صورت ، سردرد شديد و زياد شدن ادرار، عرق سرد مداوم ، پريدن اعضاي بدن در خواب ، بدبو شدن بدن ، كم شدن ديد چشم ، رقيق القلب شدن به طوري كه با كوچكترين تحريك عصبي گريه كند ، آب ريزش از چشم و بيني و دهان ، ظهور دردهاي كهنه كه در بيمار بوده ولي به جهت استفاده از مرفين و مخدرها اين دردها پنهان شده بودند ، گوش درد ، پادرد ، كمردرد و دندان درد و… كم شدن آب بدن و كم شدن فشار خون و عدم تعادل در راه رفتن و…

جلو گیری از اعتیاد مجدد

اين مرحله تنها با استفاده از داروي بيزاري موسوم به نالتروكسون كه بين معتادان به اين عنوان معروف گشته ميسر نيست . نالتروكسون كه به صورت كپسول هاي ۲۵ ميلي گرمي و ۵۰ ميلي گرمي در داروخانه ها موجود است در واقع يك آنتاگونيست (ضد مورفين) است و با مصرف روزانه اين دارو گيرنده هاي مورفين در بدن فرد اشغال مي شود و حتي در صورت حضور فرد در محيطي كه ترياك كشيده مي شود فرد دچار حالت تهوع گشته و اين وضعيت اندك اندك باعث بيزاري وي از اين ماده مي شود و در نتيجه از حضور در جمع معتادين و مصرف مجدد ماده مخدر دور مي ماند .

نكته قابل توجه آن است كه اگر فرد از روي ناآگاهي مثلاً ترياك مصرف كند در عرض مدت كوتاهي دچار شوك گشته و مرگ او قطعي است . لذا تجويز اين دارو بايد زماني آغاز شود كه حتي يك ميلي گرم مورفين يا ماده مخدر در خون شخص نباشد و آزمايش خون او از نظر مواد مورفيني كاملاً مفيد باشد چرا كه در غير اين صورت تشنج و عوارض مرگباري به دنبال خواهد داشت اگر خودسرانه به مصرف دارو اقدام شود .
از طرفي مصرف بلند مدت نالتروكسون هرگز توصيه نمي شود چرا كه مكانيسم متابوليزه شدن اين دارو از راه كبد است و مصرف بيش از ۶ ماه آن ممكن است عوارض خطرناكي براي كبد داشته باشد . دليل ديگر عدم توصيه علمي مصرف دراز مدت اين دارو آن است اگر فرد مصرف كننده نالتروكسون دچار سانحه  اي شده و به بيمارستان انتقال يابد چون پزشكان و كادر درماني از اين مسأله مطلع نيستند ممكن است به فرد مصدوم كه معمولاً به آرامبخش نياز دارد از داروهايي كه حاوي مواد مخدر ضددرد است استفاده كنند . لذا در چنين مواردي فرد حتماً  بايد يادداشتي همراه خود داشته باشد تا كادر درماني از وضعيت بيمار مطلع باشند و دارويي تجويز نكنند كه منجر به مرگ وي گردد .

جلو گیری از اعتیاد مجدد

راه حل علمي براي جلوگيري از عود مجدد اعتياد فرد ، مصرف كوتاه مدت داروي نالتروكسون همراه با روان درماني و ريشه يابي علل گرايش فرد به سوي مواد مخدر است چرا كه مصرف مواد مخدر مثل خاكستري است كه روي آتش مشكلات رواني و شخصيتي فردي را مي پوشاند و بعد از قطع مصرف است كه مشكلات فرد تازه نمايان مي شود.
كساني كه اضطراب، افسردگي و اختلال شخصيت ضداجتماعي و اختلال شخصيت مرزي دارند بيشتر روي به مصرف اين گونه مواد مي آورند.

سابقه اختلال سلوك در دوران كودكي يا نوجواني به عنوان عامل مهم خطر ساز براي اختلال هاي مرتبط با مصرف مواد مخدر شناخته شده است . در افرادي كه به مواد افيوني وابستگي دارند خطر بروز نشانه هاي افسردگي كوتاه مدت، خفيف تا متوسط وجود دارد. لذا، حل مشكلات شخصيتي و درمان مشكلات رواني فرد كه توسط تيم درماني شامل روانپزشك ، روانشناس ، مشاور و مددكار اجتماعي بايد انجام گيرد از كارهاي ضروري است كه پس از قطع وابستگي دارويي و رواني فرد بايد انجام گيرد .
حل مشكلات و معضلات اقتصادي، اجتماعي و اشتغال مجدد فرد معتاد موفق به ترك شده و پذيرش مجدد او به عنوان يك انسان سالم و طبيعي در جامعه، محل كار و خانواده از مواردي است كه مي تواند به پيشگيري از روي آوردن مجدد فرد به اعتياد كمك كند و اين توجه مسئولين و متصديان امر پيشگيري و درمان اعتياد را مي طلبد .

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button