هزینه کمپ ترک اعتیاد

هزینه کمپ ترک اعتیاد در ایران

اعتیاد خانمان‌سوز است. بارها و بارها این جمله معروف را شنیده‌ایم. اما شاید به آن فکر هم نکرده باشیم. واقعا چرا اعتیاد را خانمان‌سوز می‌دانیم؟ اعتیاد خانمان‌سوز است چون به دنبال آن فقر و تنگدستی نیز به همراه می‌آید. زمانی که تصمیم به ترک اعتیاد بگیریم، به جز راه سختی که در پیش رو داریم، به هزینه‌های آن نیز فکر خواهیم کرد. این که هزینه کمپ ترک اعتیاد چقدر است و باید چه مبلغی برای بستری شدن در کمپ ترک اعتیاد بپردازیم؟ اگر شما هم از جمله افرادی هستید که قصد دارید به تازگی به یکی از کمپ‌های ترک اعتیاد مراجعه کنید، با ما همراه باشید.

هزینه کمپ ترک اعتیاد

چرا که ما در این مقاله، به صورت کلی و کامل، موضوع هزینه کمپ ترک اعتیاد را مورد بررسی قرار خواهیم داد و ابهامات ذهنی شما را رفع خواهیم کرد. پس با کمپتو همراه باشید.

ترک مواد مخدر در مراکز ترک اعتیاد

امروزه با بررسی‌های گسترده پزشکی و روانشناسی اثبات شده اعتیاد یک نوع بیماری است. از این رو ترک اعتیاد نوعی درمان بیماری محسوب می‌شود. درمان این بیماری نیز، مانند هر بیماری دیگر اصول و روش خاصی دارد و باید زیرنظر متخصصین این حوزه انجام شود. اگر بخواهیم اعتیاد را به صورت کامل و ریشه‌ای درمان کنیم، باید در یکی از کمپ‌های ترک اعتیاد بستری شویم. بستری شدن در کمپ ترک اعتیاد، می‌تواند فواید زیر را برای ما داشته باشد:

 • استفاده از خدمات دولت در زمینه ترک اعتیاد( در صورتی که به یکی از کمپ‌های دولتی ترک اعتیاد مراجعه کرده باشیم)
 • استفاده از جدیدترین و درست‌ترین روش‌های ترک اعتیاد.
 • استفاده از تجربه‌ی دیگران و بودن در کنار افرادی که همدرد ما هستند یا از منجلاب اعتیاد بیرون آمده‌اند.
 • بالارفتن انگیزه و کمک گرفتن برای حفظ آن تا انتهای مسیر
 • ترک اعتیاد با حفظ سلامت جسمی بخاطر استفاده از روش‌های درست و مناسب ما برای ترک اعتیاد
 • بدست‌آوردن جسمی عاری از هر گونه مواد اعتیاد آور
 • بدست آوردن روحیه‌ی قبل از اعتیاد
 • برگزاری جلسات مشاوره مخصوص خانواده
 • بدست آوردن سلامت روحی
 • استفاده از مشاوره‌های گوناگون فردی
 • مهارت‌آموزی
 • استفاده از سرگرمی‌های مفیدی که به روند درمان ما را راحت‌تر می‌کنند. مانند ورزش

هزینه ترک اعتیاد در تهران

همانطور که گفتیم، هزینه ترک اعتیاد و هزینه کمپ ترک اعتیاد برای خیلی از افراد یک نوع دغدغه بزرگ به شمار می‌آید. خیلی از افراد دوست دارند که ترک کنند، اما بخاطر هزنیه کمپ ترک اعتیاد، به این مراکز روی نمی‌آورند. از طرفی خانواده‌ها نیز برای پراخت هزینه کمپ ترک اعتیاد نگران هستند و ممکن است به همین دلیل ساده، فرد بیمار را به حال خود رها کنند. تمام این نگرانی‌ها تنها دو دلیل ساده دارد:

 • عدم آشنایی فرد با انواع کمپ ترک اعتیاد.
 • عدم آگاهی درباره هزینه ترک اعتیاد در مراکز گوناگون

بله! هزینه ترک اعتیاد در مراکز گوناگون متفاوت است. از طرف دیگر، دولت برنامه‌هایی پی‌ریزی کرده است که در مسیر ترک اعتیاد، کمترین مشقتی فرد معتاد و خانواده او را تهدید کند. در نتیجه قبل از هر گونه نگرانی درباره هزینه ترک اعتیاد، اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید. انواع مراکز مختلف را بشناسید و سعی کنید با توجه به توانایی و نیاز خود، بهترین انتخاب بهترین کمپ ترک اعتیاد در ایران را داشته باشید تا نتیجه خوبی دریافت کنید. در ادامه، به عوامل موثر در هزینه کمپ ترک اعتیاد و نقش انواع مراکز مختلف در نتیجه نهایی هزینه ترک اعتیاد خواهیم پرداخت.

عوامل موثر در هزینه کمپ ترک اعتیاد

هزینه ترک اعتیاد که در مراکز ترک اعتیاد از افراد گرفته می‌شود، در مراکز مختلف و برای افراد مختلف از هم تفاوت دارد. عوامل مختلفی در تفاوت هزینه‌ ترک اعتیاد برای مراکز و مددجویان مختلف تاثیرگذارند. از جمله‌ی این عوامل می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد:

عوامل موثر در هزینه کمپ ترک اعتیاد

 • نوع مرکز: مرکز ترک اعتیاد، بسته به این که چه نوع مرکزی است، هزینه متفاوتی برای ترک اعتیاد از مددجویان دریافت می‌کند. از انواع مختلف مراکز ترک اعتیاد می‌توان به مراکز خصوصی، مراکز دولتی، مراکز اختیاری و مراکز اجباری اشاره کرد. هر یک از این مراکز به خودی خود، می‌توانند به انواعی دیگر نیز تقسیم شوند. تعرفه هزینه ترک اعتیاد در هر یک انواع کمپ ترک اعتیاد، متفاوت است. چرا که کار و خدمات هر یک از این کمپ‌ها در جزئیات از هم تفاوت دارند.
 • نوع کمک‌های حمایتی که مرکز دریافت می‌کند: هزینه کمپ ترک اعتیاد خصوصی در یک مرکز، با توجه به این که از جانب چه افراد و چه ارگان‌هایی مورد حمایت مالی قرار گرفته است، ممکن است با هم تفاوت داشته باشد. بیشتر مراکز تحت پوشش بهزیستی، خدمات رایگان یا نیمه رایگانی را برای مراجعین در نظر گرفته‌اند. به همین صورت خیلی از مراکز به وسیله خیرین پشتیبانی می‌شوند. تعداد مراکز بسیاری نیز هستند که کل هزینه کمپ ترک اعتیاد در آن‌ها فقط از خود مراجع دریافت می‌شود.
 • نوع اعتیاد فرد: با توجه به این که فرد به چه مواد اعتیادآوری وابسته است، میزان هزینه کمپ ترک اعتیاد نیز متفاوت خواهد بود. هزینه کمپ ترک اعتیاد برای مواد مختلف سنتی و صنعتی متفاوت است. چرا که خدمات ارائه شده به این افراد با هم متفاوت است. از طرف دیگر، همین عامل به ظاهر ساده، روی تعداد جلسات مشاوره، تعداد مراجعات به پزشک مرکز و طول دوره درمان اعتیاد تاثیرگذار است. در مراکز معتبر، خدمات ارائه شده به هر فرد با توجه به نیاز او و نوع اعتیادش مشخص می‌شود.
 • روش انتخابی برای درمان اعتیاد: همانطور که در مورد قبلی ذکر شد، نوع اعتیاد در هر فرد متفاوت است. انواع روش‌های مختلفی برای درمان هر نوع از اعتیاد ارائه شده است. هر روشی که توسط تیم پزشکی مرکز برای درمان اعتیاد فرد در نظر گرفته شود، نیرو و پتانسیل خاص خود را طلب می‌کند. از این رو نوع روش درمانی در برخی مواقع، تاثیر بسیار زیادی روی هزینه درمان اعتیاد خواهد گذاشت و ممکن است هزینه درمان اعتیاد را کم یا زیادتر کند. قابل ذکر است که انتخاب روش درمانی تنها توسط افراد متخصص انجام می‌شود و این افراد بهترین روش ممکن را برای مددجو در نظر می‌گیرند.
 • مدت زمان دوره درمان: معمولا دروه ترک اعتیاد دوره‌ای حدودا یک ماهه دارد. دوره‌های یک ماهه‌ای که در مراکز مختلف ممکن است چند روز کمتر یا چند روز بیشتر به طول بیانجامند. از آنجا که اعتیاد افراد مختلف مراجعه کننده به مرکز ترک اعتیاد، از هم متفاوت است، طول دوره درمان نیز ممکن است متفاوت باشد. از سوی دیگر هر نوع اعتیاد سطح‌های مختلفی را شامل می‌شود. یعنی ممکن است دو فرد که هر دو به شیشه اعتیاد دارند از سطح اعتیاد متفاوتی برخوردار باشند و همه‌ی این عوامل به واسطه تاثیر در زمان مناسب برای دوره درمان، روی هزینه کمپ ترک اعتیاد تاثیر خواهد گذاشت.
 • نوع داروی مصرفی: اگر فرد مددجو در طول دوره درمان به دارو نیاز داشته باشدد هزینه دارو نیز به هزینه ترک اعتیاد اضافه خواهد شد. با توجه به نوع اعتیاد و نوع روش انتخابی در ترک اعتیاد، داروی مصرفی برای افراد متفاوت است. نوع دارو و میزان مصرفی دارو، روی هزینه تمام شده دارو برای افراد تاثیر خواهد گذاشت. مراکزی نیز وجود دارند که با وجود نیاز مددجو به دارو از ارائه دارو به او خودداری می‌کنند و به واسطه همین امر هزینه کمپ ترک اعتیاد خود را پایین آورده‌اند و ممکن است زمینه آسیب را در فرد بستری شده فراهم کنند.
 • هزینه خدمات رفاهی: این عامل، تا حد زیادی به عامل اولی که گفتیم (نوع مرکز ) بستگی دارد. خدمات رفاهی در مراکز مختلف از هم تفاوت دارد. برخی مراکز از نظر خدمات رفاهی بهتراند و برای ارائه این خدمات هزینه کمپ ترک اعتیاد خود را افزایش می‌دهند.

ترک اعتیاد با هزینه اندک

ممکن است در تحقیق خود درباره انواع کمپ ترک اعتیاد، با مراکزی مواجه شوید که هزینه ترک اعتیاد در آن‌ها بسیار کم‌تر از دیگر مراکز است. همین موضوع که در ظاهر بسیار خوب هم هست، خیلی از افراد را وسوسه به مراجعه به این مراکز می‌کند.

ترک اعتیاد با هزینه اندک

قبل از اینکه به یکی از این مراکز مراجعه کنید، درباره دلیل هزینه اندک آن جویا شوید. خیلی از کمپ‌ها به واسطه نداشتن مجوز، برای جذب مشتری بیشتر، اقدام به کم کردن هزینه درمان می‌کنند. هزینه ترک اعتیاد در این کمپ‌ها به دلایل کوتاهی در موارد زیر کم می‌شود:

 • استفاده از کادر درمانی متخصص
 • استفاده از داروهای مناسب و مجاز
 • ارائه خدمات رفاهی
 • ارائه خدمات بهداشتی
 • طول دوره درمان مناسب

در هر مرکزی، هزینه ترک اعتیاد شامل هزینه‌های ذکر شده می‌شود و کوتاهی در هر یک از آنها، باعث خواهد شد تا هزینه ترک اعتیاد تا حد قابل توجهی پایین بیاید. هر یک از خدمات ذکر شده، باید وجود داشته باشد تا بیمار روند درمانی خود را به درستی پشت سر بگذارد. وجود هر یک از این موارد، کاملا ضروری است و باید طبق استانداردها انجام بگیرد.

البته کم بودن هزینه درمان، همیشه به معنی غیرمجاز بودن کمپ نیست. چه بسا کمپ‌های غیرمجاز بسیاری که هزینه‌هایی گزاف از بیماران دریافت می‌کنند و آنها را به مقصود نهایی که همان ترک اعتیاد است، نمی‌رسانند. از طرف دیگر کمپ‌های بسیاری نیز وجود دارند که به واسطه کمک خیرین، هزینه خدمات خود را کم کرده‌اند.

کلینیک ترک اعتیاد رایگان

خیلی از افراد به دنبال مرکزی با هزینه ترک اعتیاد رایگان هستند. اگر بخواهیم این موضوع را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهیم، به این نتیجه خواهیم رسید که بسیاری از کلینیک‌هایی که ادعای هزینه ترک اعتیاد رایگان را دارند، تنها برخی از خدمات را به صورت رایگان ارائه می‌دهند. این‌که تمامی هزینه‌ها کاملا رایگان باشد، معمولا در خیلی از کمپ‌های ترک اعتیاد اتفاق نمی‌افتد.

اما موارد متعددی از مراکز تحت پوشش خیرین و تحت پوشش بهزیستی وجود دارند که هزینه ترک اعتیاد در آنها صفر است و از بیمار هزینه‌ای برای درمان اعتیاد دریافت نمی‌شود.

با یک پیگیری ساده از سازمان بهزیستی شهر یا استان خود، می‌توانید به راحتی به این مراکز دسترسی پیدا کنید و در صورت وجود خدمات رایگان، از مزایای مربوطه استفاده کنید.

بیمه درمان اعتیاد چیست؟

قبل از اینکه بودجه سال 98 به تصویب برسد، معتادان نیز بیمه درمانی مخصوص به خود را داشتند. بیمه‌ای که چند مورد از خدمات درمانی افراد معتاد را تحت پوشش قرار می‌داد. میزان پرداخت هزینه ترک اعتیاد توسط دولت، 70 درصد بود و 30 درصد فرانشیز دیگر بوسیله بیمار پرداخت می‌شد. از طرف دیگر، این بیمه با محدودیتهایی به افراد دارای اعتیاد ارائه می‌شد. امسال، بودجه بیمه درمان اعتیاد، از لایحه بودجه 98 حذف شد. شاید بیمه درمان اعتیاد، در اجرا موفقیت چندانی نداشت، اما راه حل مشکلات ناشی از بیمه درمان اعتیاد، حذف آن نبود. برای رفع مشکلات موجود، باید راه‌حل درستی ارائه می‌شد. امید می‌رود که در سال‌های آینده شاهد این بیمه درمانی با حضوری موفق‌تر باشیم.

نقش بهزیستی در هزینه ترک اعتیاد

نقش بهزیستی در هزینه ترک اعتیاد

یکی از مهم‌ترین ارگان‌هایی که نقش تایین کننده‌ای در هزینه ترک اعتیاد دارد، بهزیستی است. بهزیستی به طرق مختلفی می‌تواند روی هزینه ترک اعتیاد موثر باشد. سازمان بهزیستی از طریق عوامل زیر روی هزینه کمپ ترک اعتیاد، تاثیر می‌گذارد:

 • تایین هزینه کمپ ترک اعتیاد از سوی سازمان بهزیستی: تمامی تعرفه‌های مراکز مجاز به وسیله بهزیستی تایین می‌شوند. هر ساله این تعرفه‌ها به روز رسانی می‌شوند. شاید تصور کنید که در این صورت تمامی مراکز مجاز، باید هزینه ترک اعتیاد یکسانی داشته باشند. نخیر! به این صورت نیست.
 • مراکز مختلف از روش‌های درمانی مختلفی برای ترک اعتیاد افراد بستری شده استفاده می‌کنند. روش‌های مختلف، داروها و ابزار متفاوتی طلب می‌کنند. از سوی دیگر، خدمات رفاهی کمپ‌های ترک اعتیاد، با توجه به دولتی بودن و خصوصی بودن و نوع خدمات ارائه شده، بسیار از هم متفاوت است. پس نمی‌توان انتظار داشت که هزینه کمپ ترک اعتیاد در مراکز مختلف یکسان باشد. سازمان بهزیستی با در نظرگفتن همه‌ی موارد ذکرشده، هزینه ترک اعتیاد مراکز مختلف را تایین کرده است.
 • نه به این صورت که برای هر کمپ تعرفه‌ی خاصی مشخص کرده باشد! این کار به این صورت انجام می‌شود که کمپ‌های ترک اعتیاد با توجه به نوع خدمات به درجات مختلفی تقسیم می‌شوند و برای هر درجه تعرفه خاصی تایین می‌شود.
 • ارائه بخشی از خدمات به مراجعین، به صورت رایگان: اگر به کمپ‌های ترک اعتیاد مراجعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که هزینه دریافتی در خیلی از کمپ‌ها هزینه به صورتی است که تنها به اندازه هزینه مکان و خوراک و دارو است. شاید با خود بگویید، هزینه جلسات مشاوره و هزینه‌های جانبی از چه جایی تامین می‌شود؟ سازمان بهزیستی، بسیاری از خدمات را برای مددجویان به صورت رایگان در کمپ‌های ترک اعتیاد ارائه خواهد داد.
 • تقبل بخشی از هزینه‌ها برای افراد کم‌بضاعت: با این که هزینه‌های کمپ اعتیاد در مراکز به صورتی تایین شده است که افراد متقاضی مشکلی برای پرداخت این هزینه‌ها نداشته باشند، باز هم برخی از پرداخت هزینه ترک اعتیاد عاجزند و بخاطر هزینه‌ها اقدامی برای ترک نمی‌کنند.
 • سازمان بهزیستی برای دغدغه این افراد نیز چاره اندیشیده است. افراد کم بضاعتی که از سمت کمپ‌ها به سازمان بهزیستی کشور معرفی شوند یا از طریق سازمان بهزیستی کشور برای ترک اعتیاد اقدام نمایند، در پرداخت هزینه‌ها از کمک بهزیستی برخوردار خواهند شد.
 • ایجاد مراکز ترک اعتیاد رایگان تحت پوشش بهزیستی: خیلی از مراکز ترک اعتیاد اجباری و برخی از مراکز ترک اعتیاد اختیاری، رایگان هستند. دلیل رایگان بودن این مراکز این است که هزینه‌های آن را دولت پرداخت می‌کند. از آنجا که بودجه مربوط به مراکز ترک اعتیاد زیر نظر سازمان بهزیستی است، پس پرداخت هزینه کمپ ترک اعتیاد رایگان، برعهده بهزیستی خواهد بود.

در نتیجه سازمان بهزیستی، از طرق مختلفی با هزینه کمپ ترک اعتیاد ارتباط دارد و در کم کردن هزینه ترک اعتیاد افراد نیازمند تاثیرگذار است.

 

 

 

[تعداد: 6    میانگین: 3.3/5]
تماس با کارشناس (کلیک کنید)