خدمات کمپ اعتیاد کمپتو

اعتیاد یکی از بزرگترین مشکلات در جهان امروزی است و بسیاری از مردم درگیر آن هستند و نمی توانند از دام آن رها شوند و برای درمان علاوه بر روحیه و تصمیم برای ترک، نیاز به یک کمپ ترک اعتیاد که تمام امکانات و تجهیزات لازم برای ترک اعتیاد دارا باشد موضوع مهمی است. امروز می خواهیم شما را با خدمات مرکز اعتیاد کمپتو آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

اعتیاد چیست؟

اعتیاد به مواد مخدر و انواع مواد مخدر مانند: تریاک ، هروئین ، کوکائین ، برخی داروها و مشروبات الکلی گفته می شود. بر اصل تجربیات کسانی که خود را از چنگال اعتیاد رها کرده اند و آن را ترک کرده اند تعریف اعتیاد اینگونه است: تندرستی و بهبودی یک فرایند که از طریق آن افراد برای به دست آوردن سلامت و رفاه و آسایش خود و خانواده و به دست گرفتن اختیارات زندگی تلاش کرده و سعی می کنند تا همه امکانات و سلامتی خود را دوباره به دست آورند.

مرکز ترک اعتیاد چگونه جایی است؟

در ابتدا باید بگوییم مرکز  ترک اعتیاد به دو دسته تقسیم می شوند. اجباری و اختیاری

برخی از کمپ های ترک اعتیاد با سازمان های یا ارگان هایی که مسئولیت جمع آوری معتادان آلوده به مواد مخدر هستند قرار داد دارند که به این کمپ ها ارسال می شوند. تمامی یا در برخی موارد بخشی از هزینه اقامت در این کمپ ها بر عهده دولت است. برخی کمپ ها هم وجود دارند که به صورت کاملا خصوصی و خود گردان اداره می شوند و شروع به پذیرش بیماران داوطلب برای ترک اعتیاد می کنند که خود بیماران به این مراکز مراجعه می کنند. البته باید به این نکته هم توجه کرد که برای تامین هزینه های خود در این مراکز با توجه به امکانات یا خدمات و تجهیزاتی که ارائه می دهند مبالغی از بیماران دریافت می کنند. طبق پروتکل های سازمان بهزیستی، کمپ های اعتیاد باید دارای پزشک، مدد یار، روان شناس و مشاور باشد و حداقل امکانات رفاهی و اقامتی را برای معتادان فراهم کنند. در برخی از این مراکز با فراهم کردن امکانات رفاهی ویژه و خصوصی سعی در آسان تر کردن ترک اعتیاد و دوران اقامت معتادان دارند. کمپ های ترک اعتیاد مانند هتل ها با توجه به امکانات و تجهیزات مورد نیاز در آنجا درجه بندی می گردند و لزوما برای انتخاب بهترین کمپ اعتیاد نباید فقط به امکانات رفاهی آن توجه کرد. باید این نکته مهم را در نظر داشته باشیم که حضور مدد کاران و مشاوران دلسوز و با تجربه و همدم برای بهترین کمپ اعتیاد لازم هستند و قطعا در مرکز ترک اعتیاد کمپتو این دو امکانات را دارا  و از این نظر بهترین است.

مراحل ترک اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد

به طور کلی مراحل ترک اعتیاد دو نوع است. سم زدایی و توان بخشی

دوره سم زدایی: سم زدایی به روشی گفته می شود که بدن از هر نوع مواد مخدر پاک و تمیز شود. این روش با توجه به سطح و نوع اعتیاد فرد انواع مختلفی دارد. شاید برای شما سوال پیش بیاید که چگونه می توان تاثیرات مخربی که مواد مخدر در بدن فرد معتاد در طی چندین سال گذاشته باشید با این روش در چند ساعت یا چند روز از بین برد؟ باید بگوییم که اشتباه نکنید. سم زدایی همه ی علائم اعتیاد را از فرد پاک نمی کند. تاثیرات سم زدایی بر روی بدن وجود دارد. در برخی موارد فرایند ترک جسمی اعتیاد به بدن فشار های زیادی وارد می شود از جمله این فشار ها می توان به بدن درد ، استخوان درد ، آبریزش بینی و…. اشاره کرد. در این روش داروهای مخصوص و ضد مخدری استفاده می شود که این داروها بر گیرنده های مغز فرد معتاد اثر می گذارد و مواد مخدر را از روی آن ها پاک می کند. به این صورت کم کم تمایل به مصرف در فرد کاهش می آبد و دلیل آن ارتباطی است که گیرنده مغزی با مواد مخدر دارند که قطع می شوند و میل به مصرف کم می شود. درمان سم زدایی به چهار روش انجام می شود که عبارتند از:

 • درمان سر پایی: در این روش نیازی به بستری شدن فرد بیمار در مراکز وجود ندارد و پس از انجام معاینات و بررسی های لازم و تجویز پزشک متخصص برای ترک اعتیاد داروهایی با دوز مشخص که بستگی به اعتیاد و نوع مواد او می باشد است که بیمار برخی روز ها برای انجام معاینات و بررسی های مجدد بیمار به کمپ ترک اعتیاد مراجعه می کند.
 • درمان تدریجی: زمان درمان این بیماری بین 10 تا 15 روز است که بستگی به میزان و مدت زمان مصرف بیمار دارد و بیمار تحت نظر دائم پزشک متخصص درمان اعتیاد و مراقبت 24 ساعته پرستاران انجام می شود.
 • ترک اعتیاد سریع: این نوع روش در زمانی به مدت 3 شب و 2 روز که تحت نظر دائمی پزشک است و درمان و مراقبت 24 ساعته پرستار انجام می شود. و تنها تفاوتی که با روش تدریجی است مدت زمان ترک اعتیاد است.
 • ترک اعتیاد فوق سریع: این نوع ترک اعتیاد در اتاق عمل انجام می شود و در بازه زمانی بین 4 تا 6 ساعت که تحت نظر متخصص بیهوشی و پزشک درمانگر در بخش ICU انجام می شود.

 

دوره توان بخشی: این مرحله و دوره مهم ترین و حساس ترین برای رسید به هدف درمانی که ترک اعتیاد است می باشد که اگر از فرد بیمار در این دوره مراقبت نشود و سهل انگاری صورت بگیرد درمان او بی نتیجه خواهد بود و بیمار برای ترک اعتیاد موفق نخواهد شد. در این مرحله اصولا از درمان های غیر دارویی استفاده می شود و ریشه ی عواملی که بیمار به مصرف مواد مخدر روی آورده را درمان می کند. این درمان ها عبارتند از:

روان درمانی فرد: این نوع از درمان یکی از روش های ترک اعتیاد است که کاملا از نظر روان شناختی تایید شده است این روش این طور است که واکنش های سازنده بین اعضا و بودن یک رهبر با تجربه و آموزش دیده برای تغییر تفکرات و احساسات افراد مبتلا به اعتیاد انجام می شود. روان درمانی گروهی ارائه شناخت و درست شدن رفتار نا مناسب بیمار است. رفتاری که باعث شده دیگران از بیمار دور شوند و او تنها شده باشد. یکی از علت های رشد درمان های روانی در جامعه بزرگ و مدرن امروزی مسئله تنهایی و بی همدمی افراد است و این روش زمانی لازم می شود که نیاز فرد در رابطه با روابط با دیگران بر آورده نشده باشد و یا محیط به صورتی باشد که اگر روابط اجتماعی به حد کافی وجود داشته باشد باز هم این روابط غلط و ناسالم است. در بررسی هایی که از افراد بیمار در کمپ ها گرفته شده این است که اغلب بیماران قبل از اعتیاد دچار افسردگی بودند و در روابط درون فردی و بین فردی دارای مشکل بودند و معمولا با خانواده یا گروه های طبیعی مانند اطرافیان و آشنایان روابط سالمی ندارند. بنابراین بیمار باید طی دوره سم زدایی و ترک جسمی در جلسات گروه درمانی شرکت کند و با جدیت دنبال کند تا مشکلات و جای خالی روابط ناسالمی که در گذشته داشته را در گروه های طبیعی داشته باشد و برطرف کند و روابط بین فردی آن کم کم بهبود یابد. همچنین اثراتی که در این گروه ها وجود دارند باعث می شوند که روابط درون فردی بیمار هم تغییر کند و دید فرد نسبت به خودش مثبت باید و درمان اون راحت تر باشد .

خانواده درمانی: در اکثر موارد اختلالات رفتاری فرزندان با مشکلات روانی پدر و مادر ارتباط دارد و می توان برخی اوقات فرض کرد که اختلالات رفتاری فرزندان از بافت و شکل زندگی خانوادگی او گرفته شده است. یکی از علت های ناراحتی کودکان وجود اختلالات عصبی در خانواده است که برای درمان این کودکان باید به رفتار والدین آن ها توجه کرد. اما با آموزش و مهارت ها نمی توان طرز رفتار پدر و مادران را اصلاح کرد. همین دلیل باعث می شود تا از روش های روان درمانی کمک گرفت که در در بین شاخه های روان درمانی ، خانواده درمانی وجود دارد. ابن روش راهی جدی برای روبرو شدن با مشکلاتی است است که در گذشته طی یک رفتار نادرست شکل گرفته که در حال حاضر می توان یک شیوه تازه و ارائه مفهومی جدید از نحوه به وجود آمدن این مشکلات وجود دارد. قبل از این افراد بر این باور بودند که در کودکی و نحوه ی رفتار خانواده بیشتر مشکلات را درون فرد ایجاد کرده است اما این باور به وجود آمده که این مشکلات در سیستم های اجتماعی و روابط او با وضعیت حال آن ها فهمیده می شود نه آنچه که در گذشته بوده است.

کادر درمانی: این نوع روش به این صورت است که انواع فعالیت ها و روش های درمان به منظور پیشگیری از اعتیاد ، سریع تر شدن روند درمان و بهبود و رفع عوارض آن که در فرد در روابط اجتماعی دچار مشکلات می شود و در نتیجه قدرت کاری ، تمایل به کار ، حس شریک شدن مسائل و در میان گذاشتن آن با دیگران و احساس مسئولیت او آشفته و به هم می ریزد. برای اینکه فرد بیمار بتواند زندگی خوبی و بهره مندی در جامعه داشته باشد لازم است راه و روش و رفتار او طبیعی شود و احساس مسئولیت و حس اجتماعی را دوباره می تواند داشته باشد. در برنامه های کادر درمانی سعی می شود که آمادگی فرد برای زندگی عادی و روزمره ، بهبود یافتن روابط اجتماعی و روبرو شدن با واقعیت زندگی می باشد. همچنین در این درمان علایق ، انگیزه و روحیه و تمایلات انسان را رشد می دهند و علائم و عوارض بیماری را بهبود می بخشد و فرد را برای توافق و سازگاری با الگو و قوانین موجود در زندگی اجتماعی آماده و آشنا می کند. در کادر درمانی کمبود ها ، نواقص و نیاز های بیماران به طور کامل مشخص می شود که برای هر فرد مناسب با مشکلات و نیاز های او برنامه های مفید و اثر گذاری تنظیم می شود که این برنامه ها هم از نظر فردی و هم گروهی به سمت هدف معین و مشخصی هدایت و رهبری می شود. برخی از اهداف کادر درمانی عبارتند از:

 • ایجاد وضعیت‌های لازم برای ارتباطات اجتماعی مفید و موثر
 • سعی در بهبود و پرورش قابلیت‌های فرد با تکامل مهارت‌ها و توانایی‌های او
 • سعی در افزایش قدرت تصمیم‌گیری و عادات مطلوب و مثبت نسبت به کار و فعالیت
 • آموزش و پرورش توانایی‌های فرد برای تفریح بهتر و بهره بردن مفید‌ تر از اوقات فراغت خود
 • سعی در پرورش و ارتقاء سطح ‌پذیرش و اقناع فرد از زندگی عادی بر اساس قابلیت‌های او
 • کاهش علائم و عوارض اعتیاد تا آن جایی که فرد وظایف خود را در مسیر واقعیت‌های زندگی و اجتماع ایفا می‌کند
 • کوشش در تکامل و پرورش ابعاد شخصیت و انگیزه‌های بیمار ضمن انجام فعالیت‌های روزمره در قالب تجارب موفقیت‌آمیز

کمپ اعتیاد های غیر قانونی

متاسفانه در بعضی از مرکز ترک اعتیاد گزارشاتی مبنی بر تخلفات و برخورد های غیر انسانی منتشر می شود. در برخی از کمپ های اعتیاد از شکنجه و تنبیه فیزیکی و زندانی کردن فرد بیمار برای ترک به مواد استفاده می شود و برخی گزارشات نشان می دهد که این رفتار نادرست که بر اثر شکنجه و کتک خوردن شدید منجر به مرگ افراد می شود که اتفاق بدتری که رخ می دهد این است که بعد از مرگ افراد پلمپ کمپ ترک اعتیاد و زندانی کردن و قصاص کسانی که عامل این مرگ ها هستند هم فایده ای ندارد. در برخی کمپ ها دیده شده که به فرد معتاد به چشم یک جنایتکار و فرد خطرناک و ترسناک دیده می شود و فرد را تا مدت ها با طناب و زنجیر به تخت می بندند تا ماده ی مخدر از بدن او خارج شود ولی این روش ها هیچ نتیجه ی مطلوبی در بر ندارد و بیشتر شرایط فرد معتاد بدتر از قبل شده و حتی اگر بخواهد در مرکز ترک اعتیاد دیگر ترک کند اعتماد نمی کند و خیلی سخت می تواند ترک کند. یکی دیگر از مشکلاتی که در کمپ های غیر قانونی وجود دارد محیط آلوده و نداشتن کادر پزشکی و متخصص است. در برخی موارد دیده شده است که در کمپ های ترک اعتیاد برای ترک اعتیاد از داروهای اعتیاد آور مانند متادون و بوپرنورفین به صورت غیر علمی در دوز های مختلف استفاده می شود. استفاده از این داروها نه تنها کمکی به ترک اعتیاد بیمار نمی کند بلکه فرد به ان دارو نیز اعتیاد پیدا می کند.

کلام آخر

ممنونم که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید امیدواریم بیشتر با خدمات مرکز ترک اعتیاد کمپتو آشنا شده باشید و برای درمان اعتیادتان این مرکز را انتخاب کرده باشید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)