کمپ ترک اعتیاد اجباری

بهترین کمپ ترک اعتیاد اجباری

کمپ ترک اعتیاد اجباری

همان طور که می دانیم وابستگی به مصرف مواد بین افراد خیلی زیاد است به همبن دلیل است که برخی از افراد را به کمپ ترک اعتیاد اجباری سوق می دهند . وابستگی به مصرف و سوءاستفاده از مواد به‌ویژه موادمخدر و محرک از پدیده‌های پیچیده و شوم جامعه مدنی است . این معضل چندوجهی جامعه را از منظر امنیت ، آرامش و ارزش‌های اخلاقی مورد تهدید و آزار قرار می‌ دهد . چند سالی است که سازمان بهزیستی برای رفع این بلا ، کمپ یا کانون‌ هایی برای ترک اعتیاد تخصص داده است تا بتواند اعتیاد را تا حد ممکن ریشه‌ کن کند .

ترک اعتیاد به مواد مخدر به روند درمان روانی یا پزشکی اعتیاد به مواد مخدر مانند تریاک ، هروئین ، کوکائین ، برخی داروها و الکل اطلاق می‌ شود . بنا بر تعریف اداره خدمات مواد مخدر و بهداشت روانی آمریکا در سال ۲۰۱۰ میلادی ، که بر اساس تجربیات کسانی که خود را از چنگال اعتیاد رها کرده‌اند بنا شده‌ است ، تعریف ترک اعتیاد (بهبودی از اعتیاد) به شرح زیر است: «بهبودی یک فرایند تغییر است که از طریق آن افراد برای به دست آوردن سلامت و رفاه و آسایش خود و به دست گرفتن اختیار زندگی تلاش کرده و سعی می‌کنند تا همه امکانات و قابلیت‌ های بالقوهٔ خود را مجدداً به دست آورند .»

مهلت قانونی برای ترک

در قانون مبارزه با مواد مخدر ، قانونگذار پیش‌ بینی کرده است که اگر فرد معتاد به مواد مخدر باشد ، هرچند بزهکار است ، اما قانون به وی یک مهلت قانونی می‌ دهد . این مهلت قانون معمولا در حدود 1تا 2 ماه است ، معتاد این مدت را زمان دارد که اعتیاد خود را کنار بگذارد و درصورت ترک ، دیگر تحت تعقیب قانونی قرار نمی‌ گیرد .

مهلت قانونی برای ترک

دراین باره نهادی نیز با عنوان “تعلیق تعقیب” پیش بینی شده است که حکم تعقیب معتاد را ملغی می‌ کند . اگرکمپی دارای ضوابط و اختیارات قانونی باشد و خانواده هم فرد معتاد را معرفی کند ، ممکن است با قوای قهریه او را بستری کنند .
اما صاحبان کمپ حق ندارند به صورت خودسرانه در سطح شهر پرسه زده و فردی را بعد از آنکه به عنوان معتاد شناسایی کردند به زور وارد مراکز ترک اعتیاد یا کمپ‌ های ترک کنند . این امر وظیفه قانونی ضابطان دادگستری و پلیس و نیروی انتظامی است و اختیارات پلیس هم قابل تفویض به شخص دیگری نیست . به عبارتی هیچ کمپ‌ داری نمی‌ تواند معتادان را دستگیر کند .

شرایط بستری و مسائل مربوط به کمپ اجباری ترک اعتیاد

در میان تمامی وابستگان بیمار اعتیاد تنها پدر ، مادر ،برادر ، خواهر و همسر قانونی وی می توانند به صورت اجباری و قانونی با داشتن مدارک هویتی معتبر اقدام به بستری کردن شخص معتاد کنند . این بستری کردن می تواند از طریق تیم اجباری اقدام خانواده و یا از طریق اکیپ اورژانس آمبولانس و داشتن برگه قضایی به کمپ مراجعه نمایند . بعد از مراجعه ، مددیار و کسانی که قبلا همانند وی بوده اند مورد ارزیابی و همدردی قرار می گیرد . بعد از بررسی بیمار درمان را شروع کرده و در پایان نیز جهت ترخیص بیمار معرف درجه یک وی در کمپ حضور می یابد و بعد از طی کردن مراحل اداری می تواند وابسته خود را ببرد .

 

خطرات کمپ ترک اعتیاد اجباری برای معتادان 

برخی کمپ های غیر مجاز و صرفا ارزان وجود دارند که در قالب کمپ های اجباری فعالیت کرده و افراد به صرف اینکه هزینه درمان در آن ها پایین تر است ، بیماران خود را در آنجا بستری می نمایند . این کمپ ها اصلا قابل اطمینان نبوده و به صورت واضح مشخص نیست که درون آن ها از چه نوع برنامه آموزشی یا پروتکل درمانی استفاده می شود .

بیماران معمولا به دو طریق به کمپ ها آورده می شوند . یا اینکه بیمار با نامه قضایی و توسط تایید دادستان به کمپ آورده می شود ، که در این حکم مدت زمان حضور در کمپ برای بیمار مشخص است و یا اینکه با در طی شکایتی فرد بیمار توسط نیروی انتظامی دستگیر شده و سپس به کمپ تحویل داده می شود .

خطرات کمپ ترک اعتیاد اجباری برای معتادان 

مسکنی برای اعتیاد؟

یکی از راهکارهایی که اخیرا به عنوان مسکنی برای درمان معتادان مطرح شده، اردوگاه سازی برای معتادان است که به عقیده رییس سازمان بهزیستی کشور ، اگرچه یک نسخه بلند مدت برای حل و یا کاهش آسیب اعتیاد در کشور نیست اما یک اقدام موقتی است که باید انجام شود .

انوشیروان محسنی‌ بندپی ، با بیان اینکه اگر مراکز ترک اعتیاد اجباری در کشور وجود نداشته باشد ، معتادان متجاهر در جایی چون گورستان نصیرآباد شهریار و در اشکالی همچون گورخوابی خود را نشان می‌ دهند ، انتقاد کرده که انتشار چنین تصاویر و ساختن واژه‌هایی همچون گورخوابی و …، سیاسی کردن مسائل اجتماعی است: « اگر مراکز ترک اعتیاد اجباری در کشور وجود نداشته باشد ، برخی از معتادان متجاهر به این شکل ظهور کرده و مدتی بعد هم کسانی که به دنبال ساختن واژه‌ های سیاسی هستند ، شروع به واژه سازی‌ هایی همچون پل خوابی ، پارک خوابی و … کرده تا از مسائل اجتماعی به اهداف سیاسی خود برسند».

رییس سازمان بهزیستی کشور می گوید : در حال حاضر امکان اسکان موقت برای معتادان وجود دارد . در بعضی شهرها نیز گرمخانه راه‌ اندازی شده و تمامی افراد معتاد متجاهر و بی‌ خانمان می‌ توانند شب را در آنجا خوابیده و در صورت تمایل نیز صبح ، مرکز را ترک کنند . همواره تلاش ما آن است که فرد با علاقه ، عزم و اراده خود وارد مراکز اقامتی و پروسه درمانی شوند اما در حال حاضر با توجه به وضعیت موجود ناچار هستیم برنامه ترک اجباری را برای برخی از گروه‌ ها اجرایی کنیم .

وی در ادامه ضمن اشاره به گورخوابی در گورستان نصیرآباد شهریار گفت : در شهر های کوچک ممکن است چنین مواردی بروز کند اما آنچه مسلم است آن است که در حال حاضر تمامی دستگاه‌ های کشور برای ساماندهی این افراد و کاهش آسیب‌ هایی همچون کارتن خوابی بسیج شدند.

در سال 92 تنها ظرفیت پذیرش 400 معتاد را در کشور داشتیم اما در حال حاضر ظرفیت پذیرش 8600 معتاد متجاهر تحت عنوان مراکز ماده 16 را داریم ؛ این درحالیست که در مراکز ماده 15 نیز استان تهران ظرفیت پذیرش 2500 نفر را دارد.«بندپی» در ادامه با تاکید بر آنکه گستردگی اقدامات دولت در این حوزه بر همگان روشن و مشخص است گفت : باید تلاش شود تا رویکرد ترک داوطلبانه ، اشتغال ، ارائه پروتکل‌ های علمی ، اجتماع پذیری و تشویق فرد برای حضور در مراکز اقامتی و پروسه درمان اعتیاد در کشور تقویت شود .

مسکنی برای اعتیاد؟

ترک اعتیاد، اجباری نیست

طرح سازمان بهزیستی در اردوگاه سازی برای معتادان اما در حالی مطرح شده است که چندی قبل، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ، به زور بردن معتادان به مراکز ترک اعتیاد را مصداق آدم ربایی خوانده بود و انتقادهایی را نسبت به آن مطرح کرد . «پرویز افشار» گفته بود: هیچ فردی را نمی‌توان با زور و به صورت اجباری برای ترک اعتیاد به یک کمپ برد . گزارش‌هایی درباره برده شدن فردی از منزلش آن هم به زور به کمپ ارائه می‌ شود اما باید بگویم این حرکت به هیچ وجه ، وجهه قانونی ندارد .

اگر خانواده‌ ای در داخل منزل شکایت دارد ، باید به سراغ ضابطین قانونی برود تا با او برخورد کنند . به زور بردن افراد به کمپ در واقع از مصادیق آدم ربایی است و اگر کسی در این رابطه شکایتی داشته باشد ، باید به مراجع قضایی مراجعه کرده و پرونده قضایی تشکیل دهد . این سبک رفتار ها مورد تایید ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان بهزیستی نیست و در صورت مشاهده ، مورد پیگرد قانونی قرار می‌ گیرد ».

 

بهترین راه برای انتخاب  کمپ ترک اعتیاد اجباری 

تعداد مراکز ترک اعتیاد در تهران بسیار زیاد ، اما انتخاب از میان آنها کمی سخت است . از آنجا که دوره ترک اعتیاد در زندگی هر فرد معتادی بسیار اهمیت دارد و باید طبق اصول علمی و زیر نظر متخصص انجام شود، باید در انتخاب آن بسیار دقت کنید . حال برای انتخاب کمپ ترک اعتیاد در تهران ، بهتر است چند معیار را در نظر بگیرید تا بعد از انتخاب پشیمان نشوید . بنابراین موارد گفته شده در ادامه را در اولویت انتخاب خود قرار دهید .

1.رعایت بهداشت مهم‌ترین ویژگی کمپ ترک اعتیاد است

یکی از مشکلات کمپ‌ های ترک اعتیاد نامناسب ، رعایت نکردن بهداشت است . فرد معتاد مانند یک فرد بیمار است و مهم‌ ترین نکته برای نگهداری فرد بیمار رعایت بهداشت می‌ باشد . برخی از معتادان با بیماری‌ های مختلفی مانند ایدز و هپاتیت نیز درگیر می‌ شوند . بنابراین در کمپ‌ های ترک اعتیاد مراقبت‌ های لازم به منظور عدم شیوع بیماری(بخصوص اکنون که تقریبا تمامی دنیا با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کنند) در بین افراد بسیار اهمیت دارد .

2.هیچگاه به هزینه پایین کمپ‌های ترک اعتیاد جذب نشوید!

برخی خانواده‌ ها به منظور صرف هزینه کمتر به کمپ‌ های ترک اعتیاد نامعتبر مراجعه می‌ کنند . اما خبر ندارند دوره‌ های ترک اعتیاد ارزان قیمت ، آنها را با مشکلات بسیاری روبرو و آینده فرد معتاد را سیاه‌تر می‌کند. کمپ‌هایی که از روش‌های غیر طبیعی و غیر علمی برای ترک اعتیاد استفاده می‌ کنند و به جای این که از متخصصین روانپزشکی و تیم تخصصی کمک بگیرند ، دست به کارهای غیرمعقول می‌ زنند و به اجبار افراد معتاد را ترک می‌ دهند . شرایط بد کمپ‌ ها باعث می‌ شود از نظر جسمی و روحی به معتادان آسیب‌ های جدی وارد شود .

3.معتادان به احترام و یک محیط سرشار از آرامش نیاز دارند ، پس کمپ ترک اعتیاد خصوصی گزینه بهتری است

مهم‌ترین امکاناتی که باید بهترین مرکز ترک اعتیاد داشته باشد یک محیط بسیار آرام و دلنشین است تا بیماران انگیزه کافی برای ترک داشته باشند . فضای مناسب کمپ ترک اعتیاد باعث می‌شود  افراد بیمار و حاضر در آن احساس حقارت نداشته باشند و هر روز برای زندگی بهتر امید کسب کنند. همچنین افراد معتاد باید بتوانند با دوستان و آشنایان خود دیدار داشته باشند تا به این فکر کنند که خانواده و دوستانشان برای آنها ارزش قائل هستند .

 

بهترین راه برای انتخاب  کمپ ترک اعتیاد اجباری 

معمولا در کمپ ترک اعتیاد خصوصی خدمات منحصر به فردی نسبت به مراکز عمومی و دولتی ارائه می‌شود. خدمات رفاهی و تفریحی که در کمپ ترک اعتیاد خصوصی ارائه می‌شود، برای روحیه بیماران مناسب‌ تر است . تخت ، تلویزیون ، لوازم ورزشی و بدنسازی ، زمین فوتبال ، میز پینک پنگ ، فوتبال دستی ، منو غذایی متنوع و…. تمامی این امکانات کمک می‌ کند تا یک فرد معتاد به زندگی عادی خود برگردد و روحیه خود را ترمیم کند .

4. بهترین مرکز ترک اعتیاد باید بهترین متخصص روانپزشکی و کادر درمانی را داشته باشد

بیشتر افرادی که به دام اعتیاد گرفتار شده‌ اند ، با مشکلاتی مانند اختلالات خلقی و روانی نیز روبه‌رو می‌ شوند . بنابراین نیاز دارند در حین ترک اعتیاد تحت نظر یک متخصص روانپزشک قرار بگیرند . یعنی شخص معتاد علاوه بر دفع سم از جسم، باید دوره‌ های درمانی ، روحی و روانی را طی کند تا پس از گذراندن مدت بستری در مرکز ، شرایط روحی خود را حفظ کند و دیگر به مصرف اعتیاد دست نزند .

طی مدت زمانی که فرد بستری می‌شود تا مراحل سم‌زدایی مواد صورت گیرد ، باید در جلسات مشاوره گروهی و فردی شرکت کند تا شرایط روحی و روانی همزمان با ترک اعتیاد بهبود یابد . اما اگر در کمپ ترک اعتیاد افراد متخصص حضور نداشته باشند ، روند ترک اعتیاد با مشکل روبرو می‌ شود و افراد معتاد روحیه خود را به راحتی از دست می‌ دهند .

کلام آخر

در یک کمپ ترک اعتیاد اجباری معتبر ، علاوه بر پاکسازی جسمی ، شخصیت فرد معتاد نیز باید بازسازی شود تا دوباره درگیر اعتیاد نشود . آموزش‌ های صورت گرفته توسط کمپ در این امر بسیار تاثیرگذار است . بنابراین در انتخاب یک کمپ معتبر که دارای امکانات ویژه و کادر متخصص و حرفه‌ ای باشد ، نهایت دقت را داشته باشید .

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

اعتیاد

1 دیدگاه

  • چطور می‌توان از این مراکز شکایت کرد کمپ های اجباری مانند tcدر مشهد هستند که بزور شما را حتی اگر معتاد نباشی و خانواده و یا هر فردی معرفی نمود و پول داد دستگیر کرده و اگر اعتیاد هم نداشته باشی برای اصلاح رفتار و به این بهانه شما را 6 ماه نگه می‌دارد در این مدت به ریز ترین مسائل زندگی شما بسیار زشت و خزنده وارد می‌شوند تا بتوانند تمام 6 ماه و حتی بیشتر شما را نگه داشته تا هر چه بیشتر شما و خانواده شما را سر کیسه کرده و به بهانه های مختلف دست خودشان را برای انواع و اقسام سو استفاده باز کنند… نمونه آن کمپ TCدر مشهد قلی به ریاست شخصی با اسم جعلی محب… من شکایت کردم و چون این کمپ با ماسک بهزیستی و تحت نام بهزیستی ملت رو سر کیسه میکنه شکایت شما به جایی نمیرسه… خود من بغیر از ضرر های شغلی و آسیب هایی که در اون 6 ماه دیدم سال 94 فقط 100 میلیون سر کیسه شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)