سم زدایی بدن

سم زدایی ، اولین قدم برای ترک اعتیاد

سم زدایی بدن یکی از روش ها پاکسازی بدن است ، ترک اعتیاد یکی از سخت ترین کارها برای هر بیمار مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر است که فرآیند خاص خودش را دارد . قطع مصرف مواد مخدر دو جنبه اصلی جسمی و روانی دارد . بعد از این که بیمار قلبا کنار گذاشتن مصرف مواد مخدر را پذیرفت ، باید به ترک جسمانی بپردازد که اولین قدم برای این موضوع سم زدایی بدن از ماه مخدر است . سم زدایی مواد به معنای حذف مواد مضر از بدن فرد معتاد است که در طی این فرآیند به شخص معتاد کمک می کند که علائم ترک اعتیاد به حداقل حالت ممکن برسد .

سم زدایی چیست و چگونه انجام می شود ؟

یکی از خدماتی که در درمان اعتیاد است سم زدایی است . سم زدایی بدن فرد از مواد مخدر با سه روش سم زدایی تدریجی ، سم زدایی سریع و سم زدایی فوق سریع انجام می گیرد . هنگام مراجعه بیمار برای درمان ابتدا مشاوره اولیه برای وی صورت می‌ گیرد . اگر تشخیص به درمان سم‌ زدایی برای او گرفته شد ، پس از آزمایش‌های اولیه ، او را برای سم‌ زدایی آماده می‌ کنند . اگر تشخیص به درمان سم‌ زدایی برای او گرفته شد ، پس از آزمایش‌ های اولیه ، او را برای سم‌ زدایی آماده می‌کنند. طریقه سم‌زدایی بدن از مواد‌ مخدر با بیهوش کردن بیمار آغاز و سپس از طریق سرم ، داروهایی برای بیمار تزریق می‌شود که خاصیت ضد‌ مخدری دارند ، داروهای ضد مخدر به گیرنده‌ های مخدر مغز می‌ چسبند و مخدر هایی که روی گیرنده‌های مغز نشسته را پاک و دفع می‌ کنند .

به همین دلیل زمانی که بیمار داروی نالتروکسان مصرف می‌ کند ، دیگر هیچ‌ گونه مواد مخدری را نمی ‎‌تواند مصرف کند ، زیرا مغز توسط نالتروکسان پوشیده شده و مواد‌ مخدر جایی بر روی گیرنده‌ های مغز ندارند و توسط نالتروکسان بلاک شده‌اند . درمان سم‌ زدایی سریع و سم زدایی فوق سریع بدن از مواد مخدر ، محافظ بدن دربرابر جذب مخدر است ، بدن بیمار آن زمان که بیهوش است کاملاً پاک می‌ شود و بعد از آن بیمار باید داروی نالتروکسان را هر روز مصرف کند ، میزان مصرف این دارو حداقل ۳ ماه است . اما تعداد روزهایی که بیمار باید مصرف کند ، به میزان مواد مخدری که قبلاً مصرف داشته است بستگی دارد ، بیمارانی هستند که تا ۳ سال هم باید نالتروکسان مصرف کنند . اما تعدادی هم هستند که ۲ تا ۳ ماه اول مصرف می‌ کنند و زمانی که دارو را قطع می‌ کنند ديگر دچار هیچ مشکلی نمی‌ شوند .

      سم زدایی چیست و چگونه انجام می شود ؟

نالتروکسان، گیرنده‌ های مغزی یعنی منبع مخدر را کاملاً پاکسازی می‌ کند و عمل سم‌ زدایی بدن از مواد مخدر را انجام می‌ دهد . علاوه بر بلاکی که روی مغز انجام می‌ دهد و اجازه نشستن مواد مخدر بر روی مغز را نمی‌ دهد ، که خاصیتی همانند فیزیوتراپی را برای گیرنده انجام می‌ دهد . گیرنده‌ های مخدری کارشان در بدن این است که روزانه به یک میزانی مرفین ترشح می‌ کنند . زمانی که ما عادت می‌کنیم از بیرون آن ماده را وارد بدن کنیم ، یعنی مثلاً ترامادول یا تریاک بدهیم این گیرنده‌ها به مرور زمان تنبل می‌ شوند و دیگر مثل روز اول کار نمی‌ کنند . مثل این می‌ ماند که یک دستی که سالم است را یک هفته به گردن خود ببندید ، بعد از یک هفته این دست دیگر به راحتی کار نمی‌ کند و باید حتما فیزیوتراپی یا ورزشی انجام شود تا کارایی اولیه را به دست آورد .

سموم بدن چگونه دفع می شوند ؟

یکی از عمده ترین و رایج ترین دلایل تجمع سموم در بدن ، مصرف زیاد دخانیات و اعتیاد به مواد مخدر است . سم زدایی بدن از روش های مختلف امکان پذیر است . به عنوان مثال در مراکز ترک اعتیاد و مرکز سم زدایی بدن از قرص های سم زدایی بدن ، از قرص های زدایی بدن برای خراج کردن مواد مخدر استفاده می شود . از این طریق مواد مخدر به مرور زمان از بدن خارج می شود . در طول این فرایند انجام شده مصرف داروهای سم زدا به مرور کاهش داده می شود تا زمانی که اعتیاد فرد از لحاظ جسمی به مخدر مصرفی کاملا از بین برود .

سم زدایی تدریجی مواد (ترک تدریجی مواد)

در این روش قطع مصرف مواد مخدر بصورت تدریجی به شکل انواع کوتاه مدت، میان مدت و طولانی اتفاق می افتد و مخدر مصرفی بیمار(ماده افیونی خیابانی و غیرقانونی) با یک مخدر دارویی و قانونی(دارای اگونیست گیرنده های اپیوئیدی) مانند متادون و بوپرنورفین جایگزین شده و بتدریج با کاهش دوز قطع می گردد .

در روشهای کوتاه مدت ابتدا مقدار متناسبی از این داروهای مخدری با تجویز پزشک مجرب و آموزش دیده به بیمار داده می شود به شکلی که حداقل علائم قطع مصرف در بیمار بوجود آید و علائم جسمانی و خماری جدی وجود نداشته باشد(و در صورت وجود با داروهای آرامبخش و ضد خماری و مسکن کنترل می شود) سپس با توجه به شرایط بیمار طی 4 تا 7 روز این مخدرهای دارویی کاسته و قطع می شوند و پس از آن درمان های پیشگیری شروع می شود در این نوع درمان اغلب بیمار نیاز به 10 تا 15 روز بستری و مراقبت درمراکز پزشکی و تخصصی را دارد .

 

سم زدایی سریع

به قطع ناگهانی ماده مخدر و تشدید کنترل شده علائم محرومیت ((withdrawal توسط داروی آنتاگونیست مخدر و کاهش دوره این علائم سم زدایی سریع گفته می شود . علائم قطع مصرف شدید و بدون درمان را اصطلاحاً cold turkey و به گفته بعضی از بیماران ترک یابویی می نامند . در روش های طبی پس از قطع مخدر و آماده سازی بدن با استفاده از داروهایی که علائم محرومیت را می کاهند داروی ضد مخدر تجویز می گردد که به دو روش سم زدایی سریع و سم زدایی فوق سریع انجام می شود .

درهر دو روش در واقع بدن به علائم ترک شدید تحمل وعادت کرده ، پس از آن علائم خفیف را حس نمی کند. درسم زدایی سریع (Rapid Opioid Detoxification یا RD) پس از آماده سازی دوز کمی از داروی ضد مخدر (نالترکسان Naltrexone ) خورانده شده و با دریافت داروهای خاص و تحمل بدن به تدریج دوز آن افزایش می یابد تا ظرف 4-3 روز ضمن دریافت دوز کامل داروی ضد مخدرعلائم محرومیت برطرف شود .

 

بهترین روش های سم زدایی بدن از مواد مخدر

سم زدایی بدن از جنبه های مختلف با روش های متعددی انجام می شود. به عنوان مثال اگر فردی بخواهد از جنبه مدت زمان و سرعت ترک اعتیاد آن را بررسی کند با 3 روش تریجی، سریع و فوق سریع رو به رو می شود. همیشه در مباحث مرتبط با ترک اعتیاد به این نتیجه رسیده ایم که قطع مصرف ماده مخدر به مرور زمان و تحت نظر کلینیک های تخصصی بهترین راهی است که ترک بدون بازگشت را به همراه دارد؛ اما طریقه سم زدایی مواد مخدر به دو روش اصلی زیر تقسیم می شود.

  • سم زدایی از بدن با دارو : در این روش با استفاده مشخص و کنترل شده از داروهای جایگزین به بیمار کمک می شود تا در طول یک دوره مشخص و تدریجی ، سم مخدر مصرفی از بدن او خارج شود . معمولا داروهایی که به صورت قانونی تحت نظارت پزشک در کلینیک های ترک اعتیاد استفاده می شوند متادون و قرص های ب 2 یا همان بوپرنورفین است . بعد از کاهش وابستگی فرد به مخدر اصلی برای ترک ب 2 یا متادون اقدام می شود . که این کار با کاهش دوز مصرفی دارو و تحت نظر پزشک متخصص انجام می شود و به راحتی می تواند بیمار را از شر مخدر های مصرفی نجات دهد .
  • سم زدایی بدن از مواد مخدر بدون دارو : بسیاری از افراد سعی می ‌کنند تا سم زدایی و مراحل ترک اعتیاد را خودشان در منزل انجام بدهند در صورتی که این کار جزو روش بدون دارو و ترک ناگهانی محسوب می شود و می تواند خطرات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. روش سم زدایی بدون مصرف داروهای جایگزین حتما باید در کنار یک پزشک تخصص و مراکز ترک اعتیاد معتبر انجام شود . از آنجایی که در طول دوره اعتیاد بدن فرد به دریافت ماده مخدر عادت کرده است، بنابراین قطع سرخودانه مواد اعتیاد آور می تواند منجربه فوت نیز بشود .

در هر دو روش مراحل ترک اعتیاد تدریجی ، سریع و فوق سریع وجود دارد . در کلینیک ترک اعتیاد پیا تندرستی با توجه به مدت زمان اعتیاد فرد، میزان مصرفی او و شرایطی که دارد به بیماران مشاوره های لازم داده می شود برخی افراد باید در یک روند تدریجی و کاهش دوز مصرفی در مرور زمان اقدام به سم زدایی مواد مخدر از بدن کنند . برخی دیگر هم می توانند از طریق روش های سریع طی 4 تا 7 روز تحت نظر پزشک مصرف مخدر را به صفر برسانند .

آیا سم زدایی مواد مخدر با روش طب سنتی امکان پذیر است؟

سم زدایی بدن و ترک اعتیاد ممکن است برای افرادی که به شدت وابسته مصرف مخدر هستند ، غیر قابل حل به نظر برسد . اما اگر طی یک روند اصولی صورت گیرد می تواند فرآیند ترک و علائم خماری را نیز بهبود ببخشد . متخصصین ما در کلینیک پیام با استفاده از جدیدترین روش های درمانی به بیماران کمک می کنند تا مراحل ترک اعتیاد را در بهترین حالت ممکن سپری کنند و بتوانند هرچه زودتر به زندگی سالم خود بازگردند . شاید داروی گیاهی خاصی به تنهایی و مستقیما روی سم زدایی بدن تاثیر گذار نباشد اما فراموش نکنید که داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند به شدت روی تسهیل این روند موثر واقع شود .

طول مدت زمان درمان چقدر است؟

تنها بیمارانی که مواد اعتیاد‌ آور مخدری مصرف می‌ کنند می توانند به روش سم زدایی فوق سریع ترک کنند و زمان درمانشان کمتر از بیمارانی است که مواد محرکی، مانند: کوکایین، شیشه، الکل ، ماریجوانا، استفاده می‌ کنند . مواد اعتیاد آور مخدر، تخریب فیزیکی کمتری نسبت به محرکها دارند . محرکها به دلیل تخریب بسیار شدیدی که دارند به مراتب زمان درمان طولانی‌تری دارند . درمانهایی که ۲ تا ۳ روز به طول می‌ انجامد فقط برای مصرف کننده‌ های مخدر است و برای مصرف کننده‌ های محرکی درمان بیشتر از ۱۰ روز به طول می‌ انجامد یعنی حداقل زمان، ۱۰ روز می‌باشد اما در مخدرها حداکثر زمان بستری ۱۰ روز می‌ باشد .

به خاطر داشته باشد که انتخاب یک کلینیک معتبر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . زیرا تجربه ترک اعتیاد در یک کلینیک با افراد متخصص که از به روز ترین روش های ترک اعتیاد استفاده می کنند به مراتب راحت تر و اصولی تر از یک مرکز ترک اعتیاد نامعتبر است .

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

اعتیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)