بهترین کمپ ترک اعتیاد

همانطور که بارها در زندگی خود شنیده ایم که اعتیاد یک بلای خانمان سوز است. فرد معتاد نه تنها به سلامت روحی و جسمی خود ضربه می زند بلکه به اطرافیان و خانواده خود نیز با اعتیادش آسیب می رساند و آن ها هم دچار مشکل می شوند. بهترین مکانی که یک فرد معتاد می تواند در ترک اعتیاد خود موفق شود و آن را شکست دهد و دوباره به زندگی عادی خود با خانواده خود باز گردد، یک مرکز ترک اعتیاد خوب می باشد که با روش های به روز و حرفه ای و با کادری مجرب و آموزش داده در این زمینه این کار را شروع کند.

اعتیاد چیست؟

اعتیاد در لغت به معنای عادت کردن و یا خو گرفتن است. در واقع تعریف علمی اعتیاد یعنی هرگونه وابستگی شدید روانی یا فیزیولوژیک ارگانیسم نسبت به یک ماده ، شخص و یا فعالیت یا کاری می باشد را اعتیاد می گویند. در واقع این تعریف نشان می دهد وابستگی بیش از اندازه به اینترنت ، قمار و یا بازی های کامپیوتری نیز نوعی اعتیاد محسوب می شوند. اعتیاد یک بیماری مزمن و عود کننده مغزی می باشد که وابستگی های غیر ارادی در فرد ایجاد می کند و عواقب زیان آوری برای خود یا اطرافیان در پی دارد. هرچند اکثر افراد از روی ناشی گری و اینکه آن ها به مواد مخدر وابسته نمی شوند به مصرف آن روی می آورند ولی با تاثیرات و آسیب های مخربی که اعتیاد بر روی آن ها می گذارد قدرت و اراده ی فرد معتاد به چالش کشیده می شود و همین منجر به این می شود که از ترک اعتیاد فرار کند و نتواند در ترک اعتیاد خود موفق شود.

اعتیاد چیست؟

چگونگی مرکز ترک اعتیاد

کمپ ترک اعتیاد مکانی است که فردی که به اعتیاد گرفتار است از زمان ورود او تا خروج و بهبودی کامل او در این مسیر در آن جا ساکن می شود.در انتخاب مرکز ترک اعتیاد باید بسیار دقت کرد. برخی از مراکز بدون مجوز وجود دارد که از روش های غیر اصولی برای ترک اعتیاد استفاده می کنند که این روش ها نه تنها کمکی به موفقیت در ترک اعتیاد بیمار نمی کند بلکه اوضاع را بدتر از قبل می کند و منجر به بروز بیماری های مختلف و مشکلات روحی و روانی نیز می شود. همچنین در مرکز های ترک اعتیاد غیر مجاز رفتار نامناسب ندارند و معمولا مشکلاتی مانند غذای نامناسب ، فضای کافی ، امکانات بهداشتی و نیاز های اولیه که برای بیمار می باشد در این کمپ ها وجود ندارند. و همچنین در این کمپ ها مواردی مانند کتک زدن و شکنجه کردن بیمار که توسط پرسنل آن جا می باشد مشاهده شده است و این پیامد های خطرناکی مانند خودسوزی یا خودکشی را برای بیماران در پی دارد.

روش های ترک اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد

در مرکز ترک اعتیاد از روش های مختلفی برای درمان استفاده می شود که این روش درمانی با توجه به مواد مخدر مصرفی و سطح اعتیاد فرد مصرف کننده متفاوت است . در اینجا با چند روش درمانی مورد استفاده در کمپ های ترک اعتیاد بیشتر آشنا می شویم.

روش یابویی: این اصطلاح که در کمپ های ترک اعتیاد و بین معتادان و خانواده آن ها رواج دارد به همان روش ترک ناگهانی آزاد می شود. در این روش ترک به صورت یک روزه و بدون کاهش تدریجی یا جایگزین کردن ماده ای دیگر انجام می شود.

ترک سنتی: در این روش دوز مصرف به صورت تدریجی کم می شود تا اینکه به صفر برسد. در این روش طی شدن دوره ترک و خطا نکردن از دوز روزانه و افزایش ندادن در میان برنامه، اهمیت بسیاری دارد.

ترک با کمک متادون: در این روش نیز مانند ترک ناگهانی (یابویی) مصرف مواد قطع می شود اما متادون جایگزین آن می شود. هدف از این روش کاهش آسیب به بیمار و اطرافیان است. از آنجایی که متادون دارای طول مدت نئشگی بالاتری نسبت به سایر مواد مخدر است؛ استفاده از متادون به جای مواد مخدر باعث می شود عوارض مصرف و خطرات ناشی از آن کنترل شود و در عین حال سختی خماری، علائم ترک نیز کاهش می دهد.

روش سم زدایی: این روش برای افرادی استفاده می شود که دوز مصرفی بسیار بالایی دارند. برای اینکه تحمل خماری برای فرد راحت باشد از داروهایی استفاده می کنند که معمولا به بیهوشی بیمار منجر می شود.ولی بیمار کاملا بیهوش نیست و به خواب عمیق فرو می رود.

مرکز ترک اعتیاد اجباری

همانطور که در گذشته گفته می شد معتاد به نام مجرم شناخته می شد و به چشم جنایتکار دیده می شد. اما امروزه تقریبا برای تمام افراد ثابت شده است که معتاد بیمار است نه مجرم. اما باز هم در برخی کمپ های غیر قانونی اجباری دیده می شود با ان ها مانند جنایت کار رفتار می شود و با زنجیر و طناب و انواع شکنجه ها روی آن ها انجام می دهند. برخی از آن ها در خیابان های شهر به دنبال معتادان می گردند و آن ها را به سختی با زور و اجبار به کمک برده و با خانواده آن ها تماس می گیرند که هزینه ی کمپ ها بپردازند و اگر غیر از این باشد فرد معتاد را به دادگاه معرفی می کنند و از ان ها به نفع خودشان سوء استفاده می کنند. خانواده ها هم که نگران عزیز خود هستند از ترس آبرو و گیر افتادن عزیزشان به این سوء استفاده کنندگان باج می دهند. در برخی موارد از بعضی معتادانی که این تجربه را داشته اند پرس و جو کرده اند و آن ها گفته اند برای اینکه آن ها را کمپ ببرند چندین نفر با اجبار و حالت آدم ربایی آن ها را به پارکینگ خانه هایشان می برند تا برای ترک اعتیاد به کمپ ها منتقل شوند. در اینجا برخی از این گزارش های را به شما ارائه می دهیم.

زمانی که اجبار قانونی شود

در واقع کسانی که افراد خطرناک مانند معتادان هستند در این دایره قرار می گیرند و تنها با رای دادگاه مجبور به اقامت در کمپ ها یا مراکز ترک اعتیاد هستند. پس اگر از سمت کسی با شما تماس گرفته شد که معتاد شما را گرفته و مجبور می کند مبلغی به آن ها بدهید در صورتی که رای دادگاه را به شما نشان داد می توانید حرف او را بپذیرید ولی در غیر این صورت او بر  اساس قانون مجرم می باشد. در واقع هیچ فردی نمی تواند خود سرانه معتادی را مجبور به ترک کند چه برسد او را به زور به این کار وادار کند. اگر کمپی که دارای مجوز از سازمان بهزیستی باشد در صورتی که این کار را انجام دهد و به این جرم مرتکب شود در چهار چوب قانون قرار می گیرد و این امر پیش بینی می شود. اما اگر کمپی خود سرانه این کار را انجام دهد و با زور و اجبار معتادان را در سطح شهر جمع آوری کند مرتکب جرم می شود. بنابر این اگر اجبار معتاد به ترک یا رای دادگاه باشد دادگاه او را به مراکز ترک اعتیاد معرفی می کند و جرمی صورت نمی گیرد. این نکته را هم به یاد داشته باشید که این مراکز ترک اعتیاد از سمت دادسرا و مجری حکم ، جواز پذیرفتن همچنین معتادانی را ندارد و تنها توسط این مراکز است است که مجبور کردن معتاد به ترک کردن خلاف و جرم محسوب نمی شود.

روش ترک اعتیاد

مهلت قانونی برای ترک

در قانون مبارزه با مواد مخدر آمده است که اگر فرد معتاد به مواد مخدر هرچند خطا کار است ولی قانون به او یک مهلت قانونی می دهد. این مهلت قانون معمولا 1 تا 2 ماه می باشد. معتاد در این مدت زمان دارد که اعتیاد را ترک کند و کنار بگذارد و در صورت ترک کردن دیگر تحت تعقیب قانونی قرار نمی گیرد . در این زمینه نهادی به نام تعلیق تعقیب وجود دارد که حکم تعقیب معتاد را باطل می کند. اگر کمپی که دارای ضوابط و اختیارات و قوانینی باشد خانواده هم فرد معتاد را معرفی می کند امکان دارد با قوای قهریه او را بستری و تحت درمان کند. اما در این مورد صاحبان کمپ حقی برای این که خودسرانه اقدام به جمع کردن معتادان کند و آن ها را به کمپ بفرستد ندارد. این امر وظیفه ی قانونی ضابطان دادگستری و پلیس نیروی انتظامی می باشد و اختیاراتی که پلیس دارد قابل انتقال به شخص دیگری را ندارد. به عبارت دیگر و ساده تر هیچ کمپ داری نمی تواند معتادان را دستگیر کند.

دارندگان کمپ ترک اعتیاد بدانند

اگر کمپ ترک اعتیاد مجوز فعالیت داشته باشد اما با معرفی خانواده فرد معتاد ، او را به زور و اجبار بدون اینکه خودش بخواهد و بدون رای دادگاه به کمپ ترک اعتیاد منتقل کنند ، فرد خاطی و آدم ربا می باشد و مجازاتی طبق همین جرم برای اون در نظر گرفته می شود. مدیران کمپ ها باید بدانند که امکان ندارد شخصی را بدون خاسته خود و با زور و بدون رضایت خودش به کمپ ها منتقل کنند و وادار به ترک اعتیادشان کنند. هرچند اگر قصد از انجام این کار ترک کردن معتاد و حسن نیت باشد. کمپ ها اگر با چنین وضعیتی دچار شدند یعنی اگر خانواده ای فرد معتادی را به آن ها معرفی کرد و اجازه داد آن را دستگیر کنند در چهار چوب قانون باید با نیروی انتظامی تماس گرفته شود و نیروی انتظامی هم می تواند دخالت کند و فرد خاطی را دستگیر کند. در نتیجه گیری این موضوع باید بگوییم این اقدامات هیچ کدام وجهه قانونی ندارند و اگر ثابت شود که در کمپی این اقدامات انجام شده است تمام مسئولان آن کمپ تحت تعقیب کیفری قرار می گیرند و حداقل مجازات با جریمه نقدی برای آن ها محسوب می شود.

هدف از احداث و فعالیت کمپ های ترک اعتیاد این است که اگر فرد معتادی قصد ترک کردن را داشته باشد با رفتن به کمپ های ترک اعتیاد این زمینه را فراهم سازد که با بهترین شکل این اقدام انجام شود و در ترک اعتیاد فرد موفق شود. ولی در غیر این صورت این کمپ ها برای اتاق های شکنجه و یا منبع در آمد زایی تاسیس نشده اند.

مدت نگهداری فرد معتاد در کمپ ترک اعتیاد

زمان نگهداری فرد معتاد در کمپ ترک اعتیاد تا مدتی می باشد که حالت خطرناک در فرد بیمار رفع شود و تا قبل از آن زمان معتاد باید در مرکز کمپ اعتیاد بماند. به عبارت دیگر برای ترک و بهبودی حال معتاد، زمان و مدت مشخصی و معینی را نمی شود مشخص کرد و این به شرایط روحی و جسمی فرد بیمار ، میزان ، نوع و سطح مصرف آن بستگی دارد. ولی از لحاظ پزشکی در مدت زمان 21 روز وضعیت بیمار به حالت عادی باز می گردد. اما در قوانین اقدامات امنیتی نگهداری فرد خطرناک و معتاد مدت زمانی ندارد و زمان آن بستگی به رفع حالت خطرناک در فرد می باشد. اگر شخصی با رای مقام قاضی در کمپ حضور یابد ، اجازه ی ترک آن محل به صورت خودسرانه و یا شخصی را ندارد.

اما اگر فرد معتاد با پای خود به کمپ رفته و اقدام به ترک کند به حالت خود معرف می باشد و تحت مقام قاضی نمی باشد و می توان هر زمان که بخواهد آن مکان را ترک کند. در خصوص کمپ ترک اعتیاد بانوان می توان گفت که شخصی که مدیریت آن کمپ را به عهده دارد و اداره می کند باید جنسیت مونث داشته باشد و اگر مردی ارتباط مستقیم با خانم های آن جا داشته باد از لحاظ شرعی و قانونی مرتکب خلاف شده است و صاحب کمپ مجازات می شود.

اهداف کمپ ترک اعتیاد

بازرسی از کمپ های ترک اعتیاد

در قانون و برابر آن بازرس کمپ ها دادستانی بوده و ماموران دادستانی برای بازرسی از کمپ ها اولین چیزی که بررسی می کنند مجوز آن کمپ می باشد. بعد از آن به سراغ خود معرف بودن و معرف بودن معتادان رفته و کنترل می شود. و همانطور که می دانیم کمپ ها باید تحت نظر یک مرکز قضایی اداره شود. به علاوه نگهداری افراد بیماری که به چیزی به غیر از الکل و مواد مخدر وابستگی داشته باشند مجاز نیست و هدف از تاسیس کمپ های ترک اعتیاد ترک اعتیاد کسانی که به الکل و یا هر نوع مواد مخدری  می باشد.

کلام آخر

ممنونم از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر با مرکز ترک اعتیاد آشنا شوید و از آن بهره مند شده باشید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)