کلینیک سم زدایی فوق سریع

امروزه یکی از معضل و مشکلات در جامعه امروزی اعتیاد است که بسیاری از افراد گرفتار آن می شوند. روش هایی وجود دارد که برای ترک اعتیاد به کار می روند و برای برخی افراد تاثیر چندانی ندارد. پیشرفته ترین و موفق ترین روش که در جهان مورد استفاده قرار می گیرد روش سم زدایی فوق سریع یا UROD است که امروز می خواهیم در این باره صحبت کنیم و شما را بیشتر با این روش آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

سم زدایی چیست؟

سم زدایی روشی است برای افرادی به دچار وابستگی به مواد مخدر شده اند و مدت زمانی که فرد معتاد مواد مخدر استفاده کرده از بدن او خارج می شود. اینکه در درمان ترک اعتیاد موفق شوید ابتدا باید سم زدایی انجام شود تا مواد سمی از بدن خارج شوند و از بین رفتن اثر مضر مواد مخدر و مسکن های تجویزی انجام شود. سم زدایی مواد مخدر را باید تحت نظر روانپزشک متخصص در مراکز سم زدایی فوق سریع انجام دهید و دارای فرایند و مراحلی خاصی است. سم زدایی خود سرانه و بدون حضور پزشک متخصص بسیار خطرناک و غیر قانونی می باشد و حتی ممکن است به مرگ بیمار منجر شود. در حال حاضر تعداد کمی کلینیک برای انجام این روش وجود دارد که مجوز رسمی از وزارت بهداشت در تهران دارند و افرادی که به دنبال کلینیک برای سم دایی می گردد باید مراقب باشند که کلینیک مجوز رسمی را داشته باشد در غیر این صورت غیر قانونی و خطرناک می باشد.

سم زدایی چیست؟

انواع روش های ترک اعتیاد

انواع مختلفی برای ترک اعتیاد از قدیم الایام وجود دارد که هم موثر هم نا موثر بوده و به توجه به پیشرفت علم و دانش روش های نوین تر با نتیجه بهتر برای ترک اعتیاد وجود دارند. در اینجا می خواهیم با روش ها و انواع ترک اعتیاد صحبت کنیم و تفاوت آنها را باهم مقایسه کنیم.

ترک اعتیاد به روش سقوط آزاد: روشی وجود دارد که برخی خانواده ها یا کمپ های اعتیاد سعی می کنند با بستن و پیچیدن فرد بیمار با طناب به تخت در مدت زمان کوتاهی او را ترک دهند، به این روش سقوط آزاد می گویند و از تعریف آن می توان متوجه شد که معایب و خطرات زیادی در برای فرد بیمار دارد. به همین علت وقتی این روش روی بیمار انجام می شود در اولین فرصت بلافاصله که فرد رها می شود دوباره به سمت مصرف مواد روی می آورد. همچنین بسیاری از معتادان به دلیل مشکلات درون روانی نظیر افسردگی و مشکلات خانوادگی به اعتیاد پناه می آورند. این افراد شاید یک یا چند مشکل درونی و روانی داشته باشند که تا حل نشود نمی توانند اعتیادشان را ترک کنند و برخی از این روش ها و حتی رفتن به کمپ ها باعث وخیم شدن و دشواری در ترک اعتیاد آنها می شود. در نتیجه اعتیاد نیز شدید می شود.

درمان دارویی: برای ترک اعتیاد از دارو هایی که اثرات آن مانند افیونی یا همان تریاک می باشند استفاده می شود. این دارو ها گیرنده های مغزی زمانی که مصرف می شد به آنجا می رفت و به آن گیرنده ها می چسبید، به آنجا رفته و جایگزین مواد مخدر می شوند و به مرور زمان علائم ترک و احتمال بروز نشانه های ترک را کاهش می دهند. از جمله داروهای موثری که در ترک اعتیاد استفاده می شوند عبارتند از: متادون و B2 که استفاده می شوند اشاره کرد. البته برای مصرف این داروها باید احتیاط شود و تحت نظر پزشک متخصص باشد. این موضوع به این علت است که این دارو ها مدت زمان محدود و دوز های متفاوتی دارند و اگر در غیر زمان مشخص شده مصرف شود باعث اعتیاد جدید در فرد بیمار می شود.

ترک تدریجی: استفاده از روش ترک تدریجی در مقایسه با روش سقوط آزاد و قطع یک دفعه مواد مخدر، روش بهتری است که متخصصان آن را تایید کرده اند. با این حال اگر در این روش عوامل روانی و روحی فرد معتاد در نظر گرفته نشود و به آن توجه نشود و بدون حل کردن مشکل، معتاد شروع به درمان کند باز هم نتیجه ای در بر ندارد و معتاد دوباره به مصرف مواد مخدر روی می آورد. به علاوه اگر دوز مصرف زمانی که تحت نظر پزشک باشد، عوارض و علائم ترک در کمترین حد و موفقیت در این درمان بیشتر می باشد.

روش ماتریکس: این روش از چندین روش تشکیل می شود و بکار گرفته می شود. این به طوری است که فرد معتاد در زمان درمان با این روش از روش های درمانی مختلفی همراه با این روش استفاده می کند. از جمله این روش ها عبارتند از: درمان انگیزشی، شناختی یا رفتاری، گروه درمانی و خانواده درمانی می توان اشاره کرد. ترک اعتیاد به روش ماتریکس نیاز به حضور چند روز در هفته و چند ساعت در مرکز درمانی مورد نظر می باشد.در این درمان بیمار نیاز به حضور دائم و بستری در مراکز درمانی را ندارد و می تواند در کنار زندگی عادی خود درمان شود. ساختار این روش درمانی در سطح بالایی قرار دارد و برای هر جلسه و هر مرحله از درمان مباحث و اقدامات مشخصی تعیین شده است. ترک با این روش به صورت تقریبی 16 هفته پیش بینی می شود، اما باز هم بستگی به وضعیت بیمار و سطح اعتیاد او دارد و ممکن است تا یک سال طول بکشد.

ترک به همراه روان درمانی: این روش، بهترین روش ترک کردن محسوب می شود. مخصوصا اگر در کنار درمان های پزشکی قرار بگیرد. حضور دائمی یک روانشان یا یک متخصص در زندگی بیمار،احتمال برگشتن به مصرف مواد مخدر را به صفر و حداقل می رساند. این نوع بیماری در ریشه های افکار و سطح روانی و روحی فرد تاثیر می گذارد که بدون بررسی و شناخت مشکل اعتیاد و راه حلی برای آن حل نمی شود. کار روانشناسان پرداختن به علل های ریشه های اعتیاد، همچنین به شما می آموزد از وسوسه های فکری و تمایل و رفتن به سمت مصرف دوباره مواد مخدر جلوگیری می کند. این روش موفقیت درمانی بالایی دارد چون که مرحله به مرحله پیش می رود و به فرد آموزش داده می شود و سعی می شود فرد افکار قبلی خود را رها کند و بر آن غلبه کند. یکی از مزیت های این روش این است که فرد بعد از ترک کردن کاملا به زندگی عادی خود بر می گردد و با آموزش های داده شده به روابط خود بهبود می بخشد .

روش سم زدایی یا UROD: آخرین و پیشرفته و مدرن ترین روش برای ترک اعتیاد روش سم زدایی به صورت فوق سریع است. در این روش فرایند آن بستگی به نوع ماده مخدر مصرفی فرد و سطح و طریقه استفاده او و مدت زمانی که فرد مصرف می کند دارد. این را پزشک متخصص تشخیص می دهد. معمولا فرد بین 4 تا 6 ساعت توسط متخصص بیهوشی بیهوش می باشد و در زمان بیهوشی از داروهایی استفاده می گردد که این داروها به گیرنده های مغزی می چسبند و وقتی فرد به هوش می آید بسیاری از علائم جسمی ترک مواد مخدر را ندارد. در برخی موارد عوارض معمولی بعد از بیهوشی، همانطور که بارها گفته شده است ادامه ی درمان های ضروری به عهده روان پزشک معالج است که بستگی به علائم روانی، برنامه ریزی درمانی را شروع می کند.

انواع روش های ترک اعتیاد

 داروهایی که بعد از روش سم زدایی فوق سریع استفاده می شود

داروهایی که برای درمان بعد از این روش استفاده می شوند، داروهای ضد ماده مخدر و داروهای ضروری برای درمان علائم روانی و جسمی که باقی مانده باشد که ممکن است ضعف، سستی و…. را در بدن بیمار داشته باشد. روش سم زدایی بهتر است تا در بیمارستان های معتبر انجام شود و لازم است که بیمار تا چند روز تحت بستری و کادر درمانی قرار بگیرد این کار انجام می گیرد چون پزشک متخصص باید علائم جسمی و روانی فرد را با اطمینان بهبود یافته و بقیه درمان ها به صورت سره پایی ادامه می یابد. تشخیص اینکه بیمار در چه زمانی باید مرخص شود بر عهده پزشک بیمار است.

آیا ممکن است درمان اعتیاد با شکست مواجه شود؟

برخی اوقات به دلیل بالا بود و عود کردن علائم فرد معتاد،مجددا به مصرف مواد روی می آورد که به آن درمان اعتیاد شکست خورده می گویند. اما باید به این نکته توجه کرد که عود کردن مجدد به معنای شکست در درمان نیست. بلکه وجود حاد این بیماری که موجب عود کردم می شود و مصرف دوباره انجام می گیرد نه تنها نمی توان از او دوری کرد و فاصله گرفت، بلکه باعث بیماری هایی مانند: دیابت، فشار خون و آسم و …. است که هم عامل فیزیولوژیکی و هم عامل رفتاری فرد است. درمان این بیماری های حاد و مزمن شامل تغییر عمیق رفتار های پذیرفته شده است، و عود کردن به معنای شکست درمان نیست. برای بیماران اعتیاد بازگشت به مصرف مواد مخدر نشان می دهد که مشکلات بنیادی و ریشه ای کامل شناخته نشده است و برخی از آن ها حل نشده اند و معتاد نمی تواند با این شرایط سازگاری داشته باشد. ترک کردن با داشتن برنامه منظم و درست امکان پذیر است ولی پیامد های بعد از ترک، این لازمه را دارد که درمان ادامه داشته باشد. بیماران معتاد بعد از روبرو شدن با مشکلات جنسی، دردهای جسمی، مشکلات روحی و روانی و…. به دنبال مراقبت های بعد از ترک اعتیاد میوفتند. توجه به اینکه اینها بستگی به روحیه و انگیزه ی فرد نیاز داد و اگر به این موارد اهمیت داده نشود فرد را به سمت مواد می کشاند.

در فرایند ترک اعتیاد چه بخوریم؟

داشتم یک رژیم غذایی درست در کنار داروهای مصرفی بعد از ترک مواد مخدر نقش بسیار موثری دارد و به بهبود شرایط بیمار بعد از ترک کمک می کند. خوردن سبزیجات، امگا3، مایعات فراوان و ویتامین های گروه B به مقدار زیادی می توانند در فرایند ترک به بیمار کمک کنند. پروتئین ها جزو موادی هستند که می تواند هورمون های خلق و خو را کنترل کند و برای ترک مواد مخدر با دوز بالا بسیار مناسب هستند. در کنار اینکه یک سری غذاها باید خورده شود، یک سری از غذا ها هم باید حذف شوند که شامل: الکل، نوشیدنی گازدار، خوراکی های محرک و مواد قندی می باشد.

برای درد خماری هنگام ترک اعتیاد چه باید کرد؟

معمولا بیماران مبتلا به اعتیاد از دردهای خماری می ترسند و همیشه می خواهند بعد از ترک درد خماری را کاهش دهند چون این درد آنها را بسیار اذیت می کند. نشانه های خماری بعد از ترک بستگی به مواد مصرفی بوده و متفاوت می باشد اما مهم ترین چیزی که می تواند این درد ها را کمتر کند تغذیه و رژیم مناسب است. بهترین خوراکی ها برای کاهش درد خماری عبارتند از:

  • چای زنجبیل یا نعنا
  • آب طبیعی سیب
  • آب نارگیل
  • تخم مرغ
  • سوپ میسو و سوشی
  • جوی دوسر
  • عسل

برای درد خماری هنگام ترک اعتیاد چه باید کرد؟

مکانیزم و ساختار درمانی روش سم زدایی

در تمام روش های سم زدایی از جمله سم زدایی سریع و سم زدایی فوق سریع یک اتفاق مشترک می افتد. وقتی این روش انجام می دهد بیمار مورفین مود در بدنش به تدریج و آهسته آهسته از سطح سلول ها جدا می شود و گیرنده های مغزی که مواد مخدر به روی آنها چسبیده بود پاک می شوند. تنها تفاوتی که در انواع سم زدایی وجود دارد دارو هایی است که در هر روشی متفاوت است. در سم زدایی با کلونیدین علایم ترک یا خماری کاهش می یابد. و با داروهای آگونیست بخاطر اینکه مواد موجود در بدن با این داروها جایگزین شود علائم ترک به صورت خیلی کم و خفیف کم کم ظاهر می شود و در مدت زمان کوتاهی از بین می رود و پایان می یابد. این دارو همچنین باعث روند دفع مورفین از بدن می شود که سرعت آن را بیشتر می کند.

اگر تا الان فکر می کردید در روش سم زدایی خون تعویض می شود، از همین الان این تصور غلط را فراموش کنید. نکته ی دیگری که حائز اهمیت است و نباید فراموش کرد این است که میزان عود کردن و برگشت بیمار به مصرف مواد مخدر در تمامی روشها تقریبا یکسان است و این بستگی به روند درمان او دارد که از هر لحاظ مانند جسمی روحی و روانی باید این بیمار درست و پاک شود. اقدامات بعد از سم زدایی وجود دارند که نکته ی مهمی است و باید به ان توجه شود این اقدامات شامل: درمان نگهدارنده با نالتروکسان، درمان های روان شناختی، درمان بیماری های زمینه ای که شامل بیماری های جسمی و روانی می شود، آموزش خانواده و حمایت های اجتماعی که این موارد خیلی به بهبود بیمار کمک می کند و غلبه بر اعتیاد و پاک ماندن بیمار حرف اول را می زنند. متاسفانه در برخی موارد خود بیمار یا خانواده اون روش سم زدایی را انتخاب می کنند که این درست نیست. اول باید بیمار به کمپ اعتیاد مراجعه کند و با پزشک درمانگر خود مشورت و مشاوره بگیرد و بعد از این پزشک تصمیم بگیرد که با شرایط بیمار و خطر بودن و به صرفه بودن با چه درمانی بیمار بهبود یابد.

کلام آخر

ممنونم از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدوارم بیشتر با سم زدایی و روش های آن آشنا شده باشید و همه ی موارد را در نظر گرفته باشید و فراموش نکنید بیشتر از همه ی اینها موفقیت در روش های درمان سم زدایی فوق سریع بستگی به حمایت خانواده و روحیه و انگیزه فرد دارد. اگر تجربه ای در این باره دارید با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)