علائم ظاهری فرد معتاد به شیشه

علائم اعتیاد به شیشه نشانه ها و علائم دارد که به صورت تغییراتی در مغز رخ می دهد. این تغییرات باعث اختلالات روانی و رفتاری زیادی می شود. بسیاری از افراد که دچار اعتیاد به شیشه هستند به این فکر می کنند که مصرف همیشگی شیشه اعتیاد ندارد ولی فقط کافی است یک بار شیشه را امتحان کنند و راهی برای بازگشت ندارند. ماد ی مخدر شیشه یکی از مواد روان گردان است و به همین دلیل نیز گرایش به آن بیشتر می باشد. با ما همراه باشید تا بیشتر با علائم ظاهری فرد معتاد به شیشه و علائم آن آشنا شوید.

شیشه چیست؟

شیشه تکه های بلوری روشن یا آبی براقی است که در واقع کریستال های درست شده از متامفتامین هستند.افراد شیشه ای برای کشیدن آن را استنشاق می کنند یا به وسیله ی لوله های مخصوص شیشه ای و یا با سرنگ داخل رگ تزریق می کنند. استفاده و مصرف شیشه می تواند مشکلات و آسیب های جدی برای سلامت روحی و جسمی فرد معتاد ایجاد کند.

شیشه چیست؟

علائم اولیه معتادان به شیشه

 • نامنظم شدن ساعات خواب و بیداری
 • پوسیدگی و ریختن سریع دندان ها
 • تحریک پذیری و عصبی بودن و پرخاشگری
 • از دست دادن اشتها و پس از مدتی کم شدن وزن بدن
 • تغییر رفتار ناگهانی و بی علت
 • خونریزی یا خشکی یا پوسته پوسته شدن لب ها و بینی
 • تکلم سریع
 • گیجی و پریشانی
 • قرمز شدن چشم ها
 • به وجود آمدن زخم هایی در دست ها و صورت
 • تعریق بیش از حد
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • گشاد شدن مردمک ها
 • ناتوانی در به خواب رفتن
 • افزایش درجه حرارت بدن و تب
 • سرخ شدن چهره
 • متصاعد شدن یک بوی شیمیایی از نفس آن ها
 • افزایش ضربان قلب، فشار خون و ریتم تنفس

سوءبرداشت از رفتار دیگران

فردی که شیشه می کشد از رفتار اطرافیان خود برداشت های غلط می کند و احساس می کند دیگران با نگاه و حرف های او را متهم و مجرم می دانند و هر حرکت دیگران برای او معنا و مفهوم خاصی دارد. توهم زدن نیز از عوارض مصرف شیشه است و فرد معتاد صدا، اشیاء و یا شخص خاصی را در محیط اطراف خود می بیند که در واقعیت وجود ندارند و او به درستی دیده و شنیده ی خود اصرار می کنند. او حتی از وسایلی مانند دریچه کولر می ترسد چون احساس می کند که کسی در تعقیب او است و مدام در حال نگاه کردن به او می باشد. مصرف کنندگان به شیشه حس می کنند که حیوانات کوچک روی دست و بدن او حرکت می کنند و مدام در حال زخمی کردن خود و کشتن این موجودات که در توهم اون هستند می گذرد. به این نوع توهم، توهم لمس حشره فورمیکیشن می گویند.

پیدا کردن وسواس و تغییرات ظاهری

در بعضی موارد برخی افراد مصرف کننده شیشه دچار وسواس فکری می شوند. به این صورت که این افراد نسبت به تمیزی و قرار گرفتن هر چیزی سر جای خود حساسیت زیادی نشان می دهد. برخی علائم معتادان شیشه ضربان قلب، فشار خون، ریتم تنفس و درجه حرارت بدن افراد مصرف کننده شیشه و علاوه بر قرمزی چشم و گشاد شدن مردمک، چهره آنها سرخ می شود. تنفس آنها بویی شبیه یک ماده شیمیایی دارد و عرق کردن زیاد ، مشکل در خوابیدن ، حرف زدن سریع و هیجانی از نشانه های اعتیاد به شیشه می باشد. همچنین وجود این علائم در یک فرد نمی شود گفت که او حتما شیشه مصرف می کند. این علائم صرفا برای این هستند تا شما آگاه شوید و با توجه چند روزه به فرد می توان از مصرف او به شیشه پی برد.

هذیان و بد گمانی به همسر

یکی از علائم مصرف شیشه در معتادان که خطرناک هم می باشد، هذیان های حسادت و بی وفایی نسبت به همسر خود است. این علائم که زیاد در مصرف کنندگان شیشه دیده می شود در ادامه به همسر آزاری و یا حتی قتل همسر خود منجر می شود. این اتهامات و خشونت نسبت به همسر خود به دلیل داشتن افکار بد گمانی که مربوط به خیانت نسبت به همسر خود می شود و یکی از دلایلی که باعث درخواست طلاق و ترک منزل توسط همسر می باشد.

علائم اولیه معتادان به شیشه

اثرات شیشه بر روی پوست انسان

از عوارض پوستی که مصرف شیشه می گذارد، زخم های شدید است که به دلیل تزریق در بدن فرد ایجاد می شود و به صورت کبودی ظاهر می شود و بعد از مدتی باعث بروز عفونت و یا بیماری های خونی مانند هپاتیت B و ایدز (HIV) می شود. درمان این بیماری ها بستگی به توانایی جسمانی فرد دارد و چون علائم ظاهری فرد معتاد به شیشه، بدن ضعیف و سستی دارد توانایی جذب مواد مفید و معدنی را مانند ویتامین ها و پروتئین ها و سایر مواد را ندارد به همین دلیل سرعت درمان زخم های آن ها کم است و باید برای درمان آنها بیمار به پزشک مراجعه کند.

امری که بسیار در مصرف کنندگان شیشه شایع می باشد به وجود آمدن عوارض پوستی می باشد. این افراد چشمان بیمار گونه و پوستی بیحال با چین و چروک زیاد و آویزان دارند و معمولا این افراد سنشان بسیار پیر تر از سن واقعیشان است و این به دلیل همین عوارض است که آنها را پیر و فرتوت نشان می دهد. در برخی مواقع این فرسودگی و زخم ها روی پوست غیر قابل درمان است و پوست صورت و بدن به دلیل تخریب لایه های زیرین یا همان بافت همبند دچار افتادگی و شلی می شود و به همین دلیل علائم ظاهری فرد معتاد به شیشه به سرعت تغییر می کند و آن طراوت و زیبایی پوست را که در قبل مصرف داشتند از بین می رود. از اثرات دیگر مصرف شیشه، نرسیدن خون کافی به پوست فرد بیمار است. استفاده از این ماده باعث منقبض شدن شریان ها و تخریب عروق خونی و نرسیدن خون کافی به پوست می شود و باعث از دست رفتن قدرت ارتجاعی و خشک شدن و کم شدن درخشش پوست می شود. کم شدن جریان خون باعث می شود که پوست قادر به ترمیم ضایعات ایجاد شده نباشد و بهبودی زخم ها دیر باشد. در برخی موارد ریسک ابتلا به یک نوع سرطان نادر پوست به نام سارکوم کاپوزی بیشتر می باشد.

عواملی تاثیر گذار که روی درمان زخم ها تاثیر می گذارند و ناشی از مصرف شیشه می باشد می تواند چگونگی به وجود آمدن زخم، سن فرد، عوامل ژنتیکی مربوط به ترمیم زخم و مدت زمان زخم و…. می باشد که در همه ی این عوامل باید به پزشک متخصص مراجعه شود تا برای این مشکلات پوستی راه حل مناسب صورت بگیرد. این زخم ها با روش های متفاوتی مانند لیزر درمانی ، لایه برداری و یا استفاده از کرم های مخصوص ترمیم پوست می توان استفاده کرد و می توان از مکمل های ویتامین مخصوصا ویتامین E و یا استفاده از آلوئورا یا روغن نارگیل استفاده کرد و این زخم ها را بهبود بخشید.

عوارض بلند مدت شیشه

 • آسیب به رگه ای خونی قلب و درنتیجه سکته مغزی و قلبی
 • آسیب به کبد، کلیه و ریه
 • الگوهای خواب عجیب و غریب، بیدار ماندن به مدت چند روز یا حتی چند هفته
 • تخریب بافت ها در بینی
 • سوء تغذیه و افت شدید وزن
 • پوسیدگی شدید دندان
 • وابستگی شدید روانی
 • روان پریشی و طغیان های عصبی
 • افسردگی
 • آسیب مغزی مشابه بیماری آلزایمر، سکته مغزی و صرع

ترک شیشه به چه صورت است؟

مصرف شیشه باعث به وجود آمدن تغییرات شیمیایی در مغز می شود و با به وجود آوردن اختلالات مغزی در فرد مصرف کننده باعث رفتار نامتعارف و نا معمول در فرد می گردد اما باید به این نکته توجه نمود که از دید فرد بیمار مصرف شیشه باعث بروز احساس شادمانی و افزایش توانایی بدنی در او می شود ولی این علائم به ظاهر خوب حرف های مصرف کنندگان شیشه است و این توهم ها از مصرف شیشه می تواند به عواقب بسیار سختی دچار شود. در حقیقت فرد مصرف کننده تحت تاثیر این مواد قرار می گیرد و ممکن است چیزهایی را ببیند یا بشنود که دیگران قادر به احساس ان در پیرامون خود نیستند. این امر می تواند بسیار آسیب پذیر باشد چرا که فرد بر اساس تجربه های غیر واقعی خود دست به کارهایی میزند که از این کارها آگاهی خاصی ندارد. علاوه بر این مصرف شیشه می تواند برای کسی که زمینه ی ابتلا به بیماری های روانی دارد را آشکار کند. در نتیجه مصرف شیشه بیمار را به سمت اسکیزوفرنی می برد و در صورت ابلا به این بیماری های روانی بیمار تا آخر عمر درگیر ان خواهد بود.

ترک شیشه به چه صورت است؟

افرادی که به یکباره شیشه را ترک می کنند دچار علائمی مانند:

 • افسردگى عصبى
 • خواب طولانى
 • آشفته به هم ریختگى های روانی
 • کم آوردن انرژى
 • سراسیمگى
 • تیک های عصبی
 • اضطراب و عدم تعادل در رفتار

عوارض مصرف شیشه بر روی مغز

مصرف شیشه باعث تحریک قسمت لذت در مغز می شود و چون اثر زیادی در مغز فرد ایجاد می کند که او را وادار به ادامه ی مصرف می کند. بنابراین مصرف کنندگانی که تفننی استفاده می کنند یک قدم تا اعتیاد شیشه فاصله دارند و کسانی که مصرف کننده دائمی شیشه شده اند اوایل به صورت تفننی مصرف می کردند. متامفتامین که همان شیشه است در اوایل قرن بیستم برای درمان گرفتگی بینی استفاده میشد و از نظر پزشکی درمان برای افرادی است که از کمبود توجه رنج می برند به گونه ای که روی گیرنده های عصبی مغز تاثیر می گذارد.  همچنین شیشه برای درمان بیماری های مربوط به چاقی و اضافه وزن نیز موثر است و باعث کاهش وزن می شود. شیشه یک داروی بسیار قوی است که اثر آن تا 12 ساعت باقی می ماند. با این حال خطراتی جدی برای سلامت جسمی و روانی فرد دارد.

مراحل ترک اعتیاد شیشه

ترک شیشه در پنج مرحله اتفاق می‌افتد. دو هفته اول شدیدترین و سخت ترین مراحل است.

مرحله ترک (روزهای 0 تا 15)

مرحله اول ترک بهبودی است و در زمانی که ترک  انجام می شود بیمار معمولا دچار علائمی مانند :خستگی ، بی نظمی، خماری، افسردگی، تپش قلب را تجربه می کنند این علائم باید در یک مرکز ترک اعتیاد مدیریت و درمان شوند چون این مرحله از ترک یکی از مراحل سخت است.

مرحله ماه عسل (روزهای 16 تا 45)

بعد از پایان مرحله اول، مرحله دوم یعنی زمانی که بدن بیمار شروع به بهبودی می کند .هوس و میل به مصرف کم می شود و انرژی و اعتماد به نفس و خوش بینی افزایش می یابد. با این حال برخی بیماران به دروغ فکر می کنند که مشکل اعتیاد آنها به شیشه تمام شده است که به همین علت مرکز درمانی را ترک کرده و به مصرف الکل یا داروهای دیگر ادامه می دهند.

مرحله دیوار (روزهای 46 تا 120)

در مدت زمان این مرحله از ترک، بیماران در برابر خطر عود کردن و بالا آمدن و مصرف دوباره اعتیاد به شدت آسیب پذیر هستند. آنها علائمی همچنین تجربه لذت کم در زندگی، انرژی کم، مشکل در تمرکز، تحریک پذیر و بی خوابی را دارند.برخی بیماران تصور می کنند این علایم همیشگی است.

مرحله تنظیم (روزهای 121 تا 180)

همانطور که در مرحله قبل خطر عود کردن و میل به مصرف بالا بوده در این مرحله خیلی کمتر از قبل است و در این مرحله بیماران احساس موفقیت و خوش بینی می کنند.آنها در این مرحله شروع به سازگاری با زندگی جدید خود می کنند و آن را می پذیرند و ممکن است این شامل شغل جدید یا روابط جدید باشد.

مرحله قطعیت (روز 181 به بعد)

این مرحله مرحله آخر و جایی است که بیمار تررک کرده و پاک شده ک نشان دهنده شش ماه هوشیاری است.در این شش ماه بیماران از یادگیری مهارت های جدید برای حفظ هوشیاری و دانستن علائم عود بیماری و ساختن زندگی جدید و مهارت های جدید می کنند.

مراحل ترک اعتیاد شیشه

افسردگی بعد از ترک شیشه

اگر چه درمان و ترک اعتیاد برای فرد می تواند بسیار لذت بخش و افتخار آمیز باشد زیرا فرد اعتیاد را کنار گذاشته و باعث پاکی و حال خوب می شود اما در برخی افراد این حال خوب تبدیل به افسردگی می شود. افسردگی بعد از ترک شیشه یکی از موارد شایع در بین افراد مصرف کننده شیشه می باشد که در حال درمان اعتیاد خود می باشد. به همین دلیل و عدم آگاهی از این مسئله و ندانستن روش های درمان با این مشکلات دوباره به مصرف مواد روی می آورند. معمولا افرادی که برای مدتی به صورت مداوم شیشه مصرف می کردند سطح طبیعی مواد شیمیایی بدن شان تغییر می کند و روی خلق و خو و رفتار و اخلاق آنها تاثیر می گذارد. در چنین شرایطی شاید درک و داشتن انگیزه دشوار باشد و احساس کند که ترک اعتیاد تاثیر زیادی بر روی زندگی او ندارد.

کلام آخر

ممنونم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر با علائم ظاهری فرد معتاد به شیشه آشنا  و از آن بهره مند شده باشید . اگر تجربه ای در این باره دارید با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 4    میانگین: 3.3/5]

دسته‌بندی نشده

3 دیدگاه

 • سلام..جالبه مراحل ترکتون و اسماشو از کجا اوردین همش اشتباهه هر چیزی رو تا ثابت نشده اسم نزارین و مرحله بندی کنید.

  • این قسمت که فرد ممکن چیزایی ببیند و بشنود نه فقط بشنود که دیگران قادر به شنیدن ان نیستند هم درسته ..البته ممکنه این چیزا واقعی و یا تصور غلط باشه ..ولی قدرت شنیداری قوی تری پیدا می کنند ..ولی رفتارشون بعد از مصرف فقط به سیستم کنترول مغزیشون ارتباط داره که باز اون بستگی به فرد داره که چه تصمیمی بگیره بعد از تشخیص از مسایل پیرامونیش نه جبر بعد از مصرف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)